Oszust internetowy w rękach policji. Naciągnął sporo osób z całej Polski

Zatrzymany oszust, który posługiwał się nickiem vendisto.
Zatrzymany oszust, który posługiwał się nickiem vendisto.
Źródło zdjęć: © KWP w Poznaniu | KWP w Poznaniu
oprac. PMB

24.05.2023 16:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poznańska policja zatrzymała 36-letniego oszusta, który w Internecie posługiwał się nickiem "vendisto". Ofiarą oszusta miało paść około 100 osób z całej Polski, ale śledczy apelują jeszcze do poszkodowanych o kontakt z policją.

Jak poinformował w środę kom. Maciej Święcichowski z biura prasowego wielkopolskiej policji, Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu uzyskał informacje dotyczącą osoby o nicku "vendisto", który dokonuje oszustw na internetowych portalach ogłoszeniowych.

"Ogłoszeniodawca oferował do sprzedaży różnego rodzaju przedmioty, towary, za które inkasował pieniądze, po czym nie wywiązywał się z umowy. Żadnych przedmiotów nie przesyłał, nie zwracał pokrzywdzonym wpłaconych pieniędzy. Działając w ten sposób sprawca mógł oszukać na terenie całej Polski około 100 osób" - podkreślił Święcichowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Policjanci zidentyfikowali numer telefonu i adres e-mail oszusta

Dodał, że w trakcie czynności służbowych ustalono numer telefonu oraz adres e-mail, z którego sprawca na internetowych portalach wystawiał fikcyjne ogłoszenia. Uzyskane informacje pozwoliły na ustalenie pełnych danych osobowych sprawcy oszustw internetowych. Osobą tą okazał się 36-letni mieszkaniec Gorzowa Wlkp., poszukiwany również przez tamtejszych policjantów.

Święcichowski zaznaczył, że do dnia zatrzymania, mężczyzna poszukiwany był łącznie przez kilkadziesiąt jednostek policji z terenu Polski, głównie na podstawie listów gończych celem odbycia kary pozbawienia wolności za przestępstwa oszustwa.

Oszustwa internetowe to coraz powszechniejszy proceder. Naciągacze bardzo często wykorzystują fałszywe strony serwisów szybkich płatności, gdzie pod pretekstem otrzymania pieniędzy wyłudzają dane logowania do bankowości internetowej lub karty płatniczej.

Policjanci apelują do poszkodowanych o kontakt

Do zatrzymania 36-latka przez policjantów z Poznania doszło 18 maja w ramach realizacji sprawy w miejscowości Dziwnów.

"W trakcie przeszukania zabezpieczono laptop, telefony komórkowe, karty telefoniczne, pendrive'y, karty pamięci, a także gotówkę. Zatrzymanemu przedstawiono zarzut osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez niekorzystne doprowadzenie pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem na szkodę mieszkańca wielkopolski" - podkreślił.

Święcichowski zaznaczył, że postępowanie w tej sprawie prowadzone jest przez funkcjonariuszy z Wydziału Dochodzeniowo Śledczego KWP w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald. 36-latek został doprowadzony i osadzony w Areszcie Śledczym w Poznaniu.

Policja zaapelowała również do osób, które zostały oszukane przez osobę o nicku "vendisto", o kontakt z policjantami z Wydziału Dochodzeniowo Śledczego KWP w Poznaniu pod numerem tel. 47-77-142-21 w godz. od 7.30 do 15.30.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)