Pełną kontrolę nad Androidem zyskasz bez modyfikowania partycji systemowej

Pełną kontrolę nad Androidem zyskasz bez modyfikowania partycji systemowej

Pełną kontrolę nad Androidem zyskasz bez modyfikowania partycji systemowej
02.11.2015 20:42

Programistę o nicku Chainfire powinien kojarzyć każdy użytkownik Androida, który zdecydował się na uzyskanie uprawnień roota na swoim urządzeniu. Chainfire jest twórcą aplikacji SuperSU. Umożliwia ona zaawansowaną kontrolę uprawnień roota, w tym dotyczących zapisu i odczytu danych wymagających dostępu do partycji systemowej. Teraz autor SuperSU zaprezentował inny, innowacyjny sposób uzyskiwania uprawnień roota.

Obecnie jeśli chcemy zrootować urządzenie, to zmuszeni jesteśmy do modyfikowania partycji systemowej. Niestety wiąże się to z niemożliwością wykonania aktualizacji Androida do nowszych wersji z wykorzystaniem mechanizmu OTA. Rozwiązaniem pozwalającym wykonać aktualizację było przywrócenie oryginalnego obrazu systemu. Dopiero wówczas mogliśmy zaktualizować urządzenie, a po tym zabiegu pozostawało ponownie rootować smartfon. To żmudny proces, który zniechęca wiele osób do instalowania aktualizacji Androida, zwłaszcza jeśli wprowadzają niewiele zmian.

350154238711850945

Chainfire ponownie postanowił pomóc osobom, które chcą uzyskać większą kontrolą nad swoim urządzeniem z Androidem. W stworzonej przez niego nowej metodzie uzyskiwania uprawnień roota nie jest modyfikowana partycja systemowa, zamiast tego używany jest zmodyfikowany obraz startowy. Natomiast pliki pozwalające na dostęp do roota znajdują się na tej samej partycji co dane użytkownika. Dzięki nowemu rozwiązaniu wykonanie aktualizacji OTA zrootowanego Androida będzie znacznie łatwiejsze, nie będziemy już musieli przechodzić przez obecny proces przywracania oryginalnego obrazu. Warto dodać, że nowa metoda Chainfire działa także w przypadku najnowszego Androida oznaczonego numerkiem 6.0.

Niestety, nowa metoda znajduje się w fazie eksperymentalnej i wymaga jeszcze wielu usprawnień, Chainfire wspomina o wielu błędach. Jednym z bardziej uciążliwych problemów jest konieczność tworzenia modyfikacji do każdego smartfona oddzielnie. Chainfire obiecuje, że większość kłopotów i błędów ma zostać wyeliminować już niebawem.

Możecie już skorzystać z nowej metody. Dostępna jest dla wybranych urządzeń działających pod kontrolą Androida 6.0 – Nexus Player, Nexus 5, Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 6P, Nexus 7 2013 oraz Nexus 9. Pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność. Po szczegóły odsyłamy na forum XDA Developers.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)