Płacisz za parking w Krakowie? Uważaj, to prowokacja oszustów

Płacisz za parking w Krakowie? Uważaj, to prowokacja oszustów

Parkomat
Parkomat
Źródło zdjęć: © UM Bielsko-Biała | Paweł Sowa
14.07.2023 08:22, aktualizacja: 15.07.2023 10:20

Oszuści wzięli się za parkomaty. Kraków mierzy się z falą oszustw, które dotyczą parkomatów. Ktoś nakleja na urządzenia kody QR, które miałyby pozwalać na uiszczenie płatności za parkowanie. W rzeczywistości mamy do czynienia z oszustwem.

Oszustów można spotkać już w zasadzie wszędzie. Do Krakowa dotarło nietypowe przestępstwo, które wycelowane jest w zmotoryzowanych. Korzystanie z parkomatu jest czynnością prostą, lecz i tu, przy odpowiedniej kreatywności, da się wprowadzić kogoś w błąd. Metoda działania oszustów nie jest wybitnie skomplikowana.

Otóż na krakowskich parkomatach pojawiły się kody, które miałyby umożliwiać zrealizowanie płatności za postój z poziomu urządzenia mobilnego. Jak można się domyślać, kod wcale nie został przygotowany przez miasto Kraków ani operatora parkomatów - to działanie niezidentyfikowanych jeszcze oszustów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie zrywaj naklejek

O sprawie poinformował Kraków w swoich mediach społecznościowych. Nie podano jednak szczegółów dotyczących działania samego oszustwa. Można się spodziewać, że po zeskanowaniu rzeczonego kodu zostaniemy przeniesieni do strony, która zachęci nas do wprowadzenia swoich danych.

Dalej możliwych jest kilka wariantów. Pierwszy zakłada, że oszuści chcą zgarnąć równowartość opłaty za parking i liczyć na to, że uda im się pozyskać pieniądze od wielu osób. Inna opcja to próba przechwycenia danych logowania do bankowości internetowej i wyczyszczenie konta ofiary.

Miasto Kraków apeluje, by nie zrywać naklejek z kodami QR. Zamiast tego w mediach społecznościowych pojawiła się prośba o kontakt pod numerem 12 616 71 77 lub 12 616 75 55. Naklejki zostaną usunięte po tym, jak policja zabezpieczy ślady, które mogłyby pomóc zidentyfikować autorów oszustwa.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)