"Po minucie dostałam SMS". Pani Wiktoria zwęszyła podstęp

"Po minucie dostałam SMS". Pani Wiktoria zwęszyła podstęp

Fałszywe SMS-y
Fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © Pexels, dobreprogramy
Oskar Ziomek
01.09.2023 20:39, aktualizacja: 01.09.2023 21:02

SMS o rzekomej sprzedaży przedmiotu przed internet może trafić do każdego, kto wystawił w sieci jakieś ogłoszenie. Oszuści automatyzują swoje działania, w efekcie czego fałszywy SMS może trafić do sprzedającego nawet w kilka chwil od wystawienia ogłoszenia. Tak było w przypadku naszej czytelniczki.

Pani Wiktoria zgłosiła się do nas opisem klasycznego przypadku "oszustwa na OLX". Ktoś podszywa się pod nazwę serwisu i wysyła fałszywe SMS-y informujące o rzekomej sprzedaży przedmiotu i możliwości odebrania środków, zaplanowania dostawy kurierem, bądź pobrania potwierdzenia. Załączone w SMS-ach linki prowadzą rzecz jasna do spreparowanych formularzy logowania, za pośrednictwem których oszuści zdobywają login i hasło do bankowości elektronicznej ofiary, a w konsekwencji - kradną pieniądze.

"Gdy już wystawiłam ogłoszenie, po minucie dostałam SMS, że ktoś kupił i opłacił przedmiot - nie zastanowiłam się, że może to być próba oszustwa, dlatego weszłam w link" - tłumaczy pani Wiktoria. "Gdy kazano mi się zalogować do banku, od razu z tego wyszłam i zaczęłam czytać artykuły, bo to nie było normalne. Zaczęłam dostawać kolejne wiadomości" - dodaje. Pierwsza wiadomość SMS (z kodem do weryfikacji konta) dotarła do naszej czytelniczki zaledwie minutę po wystawieniu ogłoszenia w sieci.

Fałszywe SMS-y do naszej czytelniczki
Fałszywe SMS-y do naszej czytelniczki© dobreprogramy

Po otrzymaniu podobnego SMS-a można mieć niemal pewność, że to jakaś forma oszustwa. Link z pewnością prowadzi do fałszywego serwisu logowania i nie należy mu ufać - nawet, jeśli strona docelowa przypomina autentyczną i jest uzupełniona o logo i wizerunek OLX. Przypominamy, że najbezpieczniejszą formą finalizacji internetowych transakcji jest korzystanie z mechanizmów przygotowanych w tym celu przez twórców danego serwisu, tutaj OLX.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprzedający może sprawdzić status swoich ogłoszeń po zalogowaniu się w serwisie. Nie ma więc konieczności analizowania SMS-ów i zgadywania, czy są autentyczne, a przedmiot faktycznie został sprzedany. Wiarygodną informacją jest tylko ta, którą widać po zalogowaniu na konto - można to zrobić zarówno z komputera, jak i z poziomu aplikacji mobilnej OLX.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)