Poczta Polska wchodzi w NFT. Będzie wydawać kryptoznaczki

Poczta Polska wchodzi w NFT. Będzie wydawać kryptoznaczki

Poczta Polska będzie wydawać znaczki NFT
Poczta Polska będzie wydawać znaczki NFT
Źródło zdjęć: © Poczta Polska
Konrad Siwik
19.10.2022 08:10, aktualizacja: 19.10.2022 09:57

Do jednej najbardziej znanych, powszechnych pasji kolekcjonerskich, należy zbieranie znaczków pocztowych. Poczta Polska ma to najwyraźniej na uwadze i próbuje dostosować się do dzisiejszych czasów. Spółka Skarbu Państwa postanowiła wydać pierwszy znaczek w formie NFT.

NFT, czyli niewymienialne tokeny, nie mają w ostatnim czasie renomy. Wielu uważa, że wykorzystująca przełomową technologię blockchain nowinka ma na celu wyciąganie pieniędzy od majętnych krytpowaluciarzy. Nie stanęło to jednak na przeszkodzie Poczcie Polskiej, która postanowiła wejść na rynek NFT.

Poczta Polska wydaje NFT

Poczta Polska uruchomiła specjalną stronę internetową: nft.poczta-polska.pl, gdzie będzie przedstawiać ofertę w zakresie cyfrowego kolekcjonerstwa. Pierwszych 1558 klientów, którzy zapiszą się na newsletter, otrzyma Talara Filatelistycznego "August". Emisja kryptoznaczków "Polska w kosmosie" jest zaplanowana na I kwartał 2023 r. To prekursorskie kryptoprodukty filatelistyczne Spółki stawiającej na cyfryzację.

– Jako firma łączymy funkcje tradycyjne z nowoczesnymi, cyfrowymi. Nawiązujemy w naszej akcji promocyjnej do króla Zygmunta Augusta, który założył pocztę w Polsce, a równocześnie przygotowaliśmy system polskiego krypoznaczka, który jest nie tylko połączeniem tradycyjnych znaczków pocztowych i technologii kryptograficznych, ale również kompletnym środowiskiem tworzącym cyfrową społeczność filatelistyczną w Polsce i na świecie. Zależy mi na wkroczeniu Poczty Polskiej w świat technologii w różnych obszarach naszej działalności. Uważam, że filatelistyczna aktywność może być bardzo interesującym przyszłościowym rozwiązaniem – powiedział Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

W Dzień Łącznościowca obchodzony 18 października zostały wyemitowane promocyjne tokeny filatelistyczne w liczbie 1558 sztuk. I nie jest to liczba przypadkowa. Ten dzień w 1558 r. uważa się za datę narodzin Poczty w Polsce. Pierwsze osoby zapisane na newsletter Kryptoznaczka otrzymają indywidualne zaproszenie do pobrania promocyjnego Talara Filatelistycznego.

Polski Kryptoznaczek

Polski Kryptoznaczek składa się z dwóch elementów: tradycyjnego i powiązanego z nim cyfrowego odpowiednika w sieci blockchain Polygon w standardzie ERC1155. Odpowiednik stanowi token NFT reprezentowany przez obraz (plik graficzny lub multimedialny), który można zbierać, wymieniać i sprzedawać na blockchanie. Natomiast znaczek tradycyjny może posłużyć do wysłania listu lub kartki pocztowej.

NFT Poczty Polskiej zaprojektował Roch Stefaniak, autor wielu kolekcji tradycyjnych znaczków, jak również projektu graficznego strony internetowej, na podstawie materiałów dostarczonych przez Polską Agencję Kosmiczną autorstwa Bartosza Morawskiego.

W grudniu zostaną wydane cztery tradycyjne znaczki pocztowe o tematyce "Polska w Kosmosie". Z kolei na przełomie stycznia i lutego w placówkach pocztowych oraz na stronie filatelistyka.poczta-polska.pl pojawią się znaczki, graficznie nawiązujące do tradycyjnych znaczków pocztowych wydanych w grudniu wraz z powiązanymi z nimi tokenami NFT.

Konrad Siwik, dziennikarz

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)