Policja opublikowała mapę. Sprawdź przed wyjazdem

Policja opublikowała interaktywną mapę
Policja opublikowała interaktywną mapę
Źródło zdjęć: © Policja, dobreprogramy
Oskar Ziomek

26.06.2024 11:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Policja udostępniła interaktywną mapę, na której pojawiają się informacje o śmiertelnych wypadkach drogowych w czasie wakacji. Takie dane mają uzmysłowić kierowcom, jak duża jest skala problemu i skłonić do refleksji. Nie jest to jednak jedyna cenna mapa, którą warto sprawdzić przed wyjazdem.

Myśląc o wakacyjnym wyjeździe, warto poświęcić sporo czasu także na przygotowania związane z bezpieczeństwem podróży. W przypadku własnego dojazdu samochodem, poza sprawną nawigacją i autem w dobrym stanie technicznym, niezbędny jest również wybór bezpiecznej trasy. Może w tym pomóc interaktywna mapa udostępniona przez policję, na której na bieżąco aktualizowane są informacje o śmiertelnych wypadkach w czasie wakacji w 2024 roku.

Takie informacje mają skłonić kierowców do zdjęcia nogi z gazu i bezpiecznego poruszania się po drogach, na których co do zasady w tym okresie jest zwiększony ruch. Obsługa mapy nie będzie dla nikogo wyzwaniem. Wystarczy uruchomić aplikację webową, po której od tego momentu można poruszać się intuicyjnie - przesuwać mapę kursorem myszki i zmieniać powiększenie przy pomocy rolki. Z boku ekranu widoczne są filtry, które pozwalają zawęzić liczbę wyświetlanych informacji o wypadkach.

Przykładowe zdarzenie odnotowane na mapie
Przykładowe zdarzenie odnotowane na mapie© Policja, dobreprogramy

Klikając na mapie konkretne zdarzenie, użytkownik zobaczy szczegółowe informacje. Można stąd odczytać, jaki charakter miał wypadek i ile było w nim poszkodowanych. Takie dane mają skłonić do zachowania większej ostrożności na drogach - zwłaszcza w okresie wakacji, kiedy więcej osób wybiera się w dłuższe podróże.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przed wyjazdem warto sprawdzić także inne mapy, które mogą pomóc zaplanować podróż. Cenna może się okazać internetowa mapa GDDKiA, na której można podejrzeć bieżące informacje o utrudnieniach w ruchu drogowym z uwzględnieniem robót drogowych czy innych utrudnień. Mapa aktualizowana jest w czasie rzeczywistym, więc jej szybka analiza przed wyruszeniem w podróż konkretną trasą może pomóc uniknąć największych korków.

Na miejscu z kolei cenna może się okazać Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której pojawiają się informacje o niebezpiecznych lokalizacjach, które mogą zgłaszać policji sami obywatele. W ten sposób można uniknąć problemów na przykład podczas wieczornych spacerów po nieznanej okolicy.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)