Ponad połowa Amerykanów stoi po stronie FBI, chce żeby Apple odblokował telefon zamachowca

Ponad połowa Amerykanów stoi po stronie FBI, chce żeby Apple odblokował telefon zamachowca23.02.2016 13:24
Ponad połowa Amerykanów stoi po stronie FBI, chce żeby Apple odblokował telefon zamachowca

Trzeba przyznać, że FBI w sprawie przeciwko Apple pokazuje determinację, która zaczyna ocierać się o samobójstwo. Agencja postanowiła zmierzyć się z Apple nie tylko na sali sądowej, ale i na arenie, na której Apple jest absolutnie niezrównany - w walce o opinię publiczną. Apple publikuje kolejny list swojego szefa do pracowników oraz FAQ tłumaczące poprzedni list do klientów, natomiast FBI odpowiada na swojej stronie głosem z równie wysokiej półki, bo głównego dyrektora.

Stanowisko FBI wygląda na tle komunikacji Apple naprawdę smutno, niemniej wyniki badania sondażowego PewResearchCenter pokazały właśnie, że amerykanie stoją po stronie... FBI. Ponad 51% amerykańskich respondentów uważa, że Apple powinno odblokować dla FBI telefon zamachowca. Przeciwnego zdania jest 38% respondentów, 11% nie ma zdania. Wyniki badania są bardzo szczegółowe, analizują stanowisko różnych grup społecznych, wiekowych oraz korelacje z przekonaniami politycznymi.

350173127508256705

Dyskusja pod ostatnim felietonem pokazuje, że głos naszych czytelników wydaje się być bardziej po stronie Apple i prywatności, niż argumentów FBI na rzecz odblokowania telefonu. W dyskusji zabierają głos różni liderzy opinii, np. Mark Zuckerberg stanął po stronie Apple, a Bill Gates opowiedział się po stronie FBI.

W całym sporze FBI podkreśla, że chodzi o jeden konkretny przypadek: telefon ustalonego zamachowca, którego wina jest bezsporna (choć ma to i drugie dno). Argumentacja Apple opiera się z kolei na zagrożeniu precedensem, który może otworzyć furtkę do nadużycia praw obywatelskich.

Są też i tacy, którzy uważają, że samo istnienie możliwości odblokowania telefonu (co jednak Apple potwierdził) stanowi już bardzo duże zagrożenie dla prywatności i zadaje kłam wcześniejszym twierdzeniom Apple o tym, że szyfrowanie danych w iPhone'ach jest tak mocne, że kategorycznie uniemożliwia dostanie się do zawartości. Cała historia wydaje się więc mieć coraz więcej meandrów...

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)