Powiadomienia w Windows 10 mogą w końcu dorównać tym z Androida

Powiadomienia w Windows 10 mogą w końcu dorównać tym z Androida

10.06.2015 11:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odbieranie powiadomień na mobilnym systemie operacyjnym Microsoftu może w końcu stać się wygodne. Firma z Redmond opatentowała niezależne kafelki, które będą służyły do wyświetlania powiadomień na ekranie głównym. Rozwiązanie to może pozytywnie wpłynąć na wygodę i szybkość reakcji chociażby na wiadomość, ale pod warunkiem, że niezależne kafelki będą interaktywne.

Microsoft intensywnie pracuje nad Windows 10 dla smartfonów. Mobilny system operacyjny ma przynieść sporo zmian, które między innymi uczynią go atrakcyjniejszym dla obecnych użytkowników Androida i iOS. Pojawią się zmiany w interfejsie, które będą odejściem od pewnych koncepcji Modern na rzecz chociażby popularnego u konkurencji hamburger menu. Poprawione ma być również centrum powiadomień. To z Windows Phone 8.1 na tle tego znanego z Androida wypada bardzo słabo, przypominając bardziej wersję testową o ograniczonych możliwościach. Możliwe, że nie tylko w centrum zobaczymy ulepszone powiadomienia.

Obraz

Firma z Redmond opatentowała niezależne kafelki. Mają one być wyświetlane na ekranie głównym na innych kafelkach. Służyć będą do wyświetlania podstawowych informacji pochodzących z różnych aplikacji. Zobaczymy na nich chociażby informację o alarmie, nowej wiadomości, nieodebranym połączeniu czy powiadomienia z Facebooka. Jeśli faktycznie niezależne kafelki pojawią się w Windows 10 i będą służyły wyłącznie do pokazywania informacji, to nie zostanie wykorzystany ich potencjał. Możliwe, że nawet staną się one irytującym elementem, który będzie tylko przeszkadzał, ponieważ będzie zasłaniał ekran główny. Takie kafelki powinny być interaktywne i przykładowo z ich poziomu powinniśmy móc odpisać na wiadomość. Właśnie takie rozwiązanie możemy spotkać w Androidzie i sprawdza się ono bardzo dobrze. Pozwala ono na szybką i wygodną odpowiedź.

Microsoft pracuje również nad funkcją „eksplozji” kafelka. Po najechaniu na dany kafelek, jeszcze przed jego naciśnięciem ma on powiększyć się i wyświetlić więcej informacji (tak jak na powyższej ilustracji). Nie wiemy w jaki dokładnie sposób miałoby się to odbywać. Możliwe, że wykorzystywane będą czujniki, które odczytywałyby ruchy ręki wykonywane tuż nad ekranem. Inną opcją może być aktywacja „eksplodującego” kafelka po naciśnięciu na dany róg kafelka.

Oczywiście nowych funkcji możemy nie zobaczyć w finalnym wydaniu Windows 10. Jednak jeśli Microsoft chce zwiększyć funkcjonalność, a także wygodę korzystania z ekranu głównego, to powinien wprowadzić nowe elementy. Zwłaszcza ciekawie przedstawiają się niezależne kafelki, które oprócz dobrze widocznych powiadomień, mogłyby wprowadzić możliwość szybkiej odpowiedź na wiadomość. Muszą tylko być interaktywne, ponieważ samo powiadomienie to stanowczo za mało.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)