Prezenty "od Allegro" to oszustwo. Uwaga na fałszywą aplikację na Androida

Prezenty "od Allegro" to oszustwo. Uwaga na fałszywą aplikację na Androida

Ktoś znów podszywa się pod Allegro, fot. Oskar Ziomek
Ktoś znów podszywa się pod Allegro, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
02.07.2020 10:52

Oszuści szukający łatwego zysku znów podszywają się pod Allegro i rozsyłają do Polaków SMS-y, w których nakłaniają do kliknięcia w załączony link. W tym przypadku chodzi o rzekomą możliwość odebrania bonu na zakupy oraz darmowej dostawy. Warunkiem ma być pobranie najnowszej wersji aplikacji mobilnej Allegro na Androida.

O szczegółach nowego ataku poinformował Niebezpiecznik. Nadawcą wiadomości jest AllegroAPK, zaś link prowadzi do adresu playsklep24[.]com/allegro. Już na tym etapie czujny użytkownik zauważy więc, że wiadomość nie ma związku z oficjalnymi komunikatami z Allegro, a link nie prowadzi do oficjalnego Sklepu Play z aplikacjami na Androida.

Oszuści znów podszywają się pod Allegro, fot. Niebezpiecznik.
Oszuści znów podszywają się pod Allegro, fot. Niebezpiecznik.

Jeśli jednak czujności zabraknie, kliknięcie w łącze przeniesie użytkownika na spreparowaną stronę Google Play, skąd można pobrać rzekomą aplikację Allegro. W tym przypadku jest to jednak plik APK do samodzielnej instalacji w smartfonie, w którym zaszyte jest szkodliwe oprogramowanie. To może natomiast umożliwić atakującym odczytywanie informacji z urządzenia, a docelowo kradzież danych, a nawet pieniędzy ofiary.

Jak zwykle w takich sytuacjach przypominamy, by nie klikać bezmyślnie w linki przesyłane SMS-ami czy e-mailami. Oszustwa bazująca na łatwowierności są dziś na porządku dziennym, a ich niezmienna liczba świadczy, że dla oszustów wciąż jest to opłacalna forma atakowania. Chcąc natomiast pobrać aplikację danego serwisu, warto korzystać z oficjalnych sklepów z programami na smartfony, w tym przypadku Google Play.

Aplikację Allegro na Androida i iOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)