Rozszerz Google Chrome: 12 dodatków, które ułatwią pracę z przeglądarką

Rozszerz Google Chrome: 12 dodatków, które ułatwią pracę z przeglądarką

Rozszerz Google Chrome: 12 dodatków, które ułatwią pracę z przeglądarką
19.04.2016 15:24

Google Chrome nieprzypadkowo stało się najpopularniejsząprzeglądarką na rynku tak polskim, jak i światowym. Łączy zesobą ogromną szybkość (której wciąż brakuje Firefoksowi) iogromną konfigurowalność (której wciąż brakuje produktomMicrosoftu). Ta pierwsza jest zasługą Google'a, intensywnierozwijającego silnik przeglądarki, ta druga to w większościzasługa niezależnych programistów, wypełniających sklep ChromeWeb Store dziesiątkami tysięcy rozszerzeń. Wybraliśmy z nichtuzin takich, które może niekoniecznie są najbardziej znane, alenaszym zdaniem warte są zainstalowania i wypróbowania.

Przedstawione tu rozszerzenia działają nie tylko w GoogleChrome, ale też w opensource'owym Chromiumi przeglądarce Vivaldi.System operacyjny nie ma tu znaczenia: Windows, Linux czy OS X są tutraktowane na równi. Z rozszerzeń tych skorzystacie też nachromebookach z systemem Google Chrome OS. Niestety nie uruchomicieich jednak w Chrome dla systemów Android i iOS.

OneTab

Pod względem zarządzania kartami Chrome nie jest idealne. Dobrzewiedzą to ci, którzy mają otwarte dziesiątki, a niekiedy nawetsetki różnych kart, za sprawą których pasek kart staje sięnieczytelny, a zużycie pamięci ogromne. OneTab rozwiązuje tenproblem w pomysłowy sposób, który docenią przede wszystkim ci,którzy kart nie zamykają, bo boją się, że utracą zawarte nanich informacje.

Obraz
Obraz

Jednym kliknięciem dodatkowego przycisku koło paska adresowegowszystkie te karty zostaną zamienione w linki wyświetlone w jednejkarcie. Na miejscu pozostaną tylko te, które były przypięte (choćmożna zmienić to w ustawieniach). Wygenerowane linki możnawyeskportować na inny komputer.

Rozszerzenie w Chrome Web Store: OneTab

crxMouse Chrome Gestures

Gesty myszy, kolejny wynalazek Opery w dziedzinie interfejsuużytkownika, nigdy oficjalnie nie zawitał do prostego pod tymwzględem Chrome'a. Funkcje tej przeglądarki normalnie dostępne sąza kliknięciem przycisku, lub ukryte gdzieś w menu. Łatwo tojednak zmienić – dostępne w oficjalnym sklepie rozszerzeniecrxMouseGestures pozwala powiązać do określonych gestów mysząprzeróżne zachowania przeglądarki. W ten sposób można nie tylkoobsługiwać karty czy nawigować przez historię przeglądania, aleteż robić zrzuty ekranu, otwierać określone adresy internetowe, anawet uruchamiać własne skrypty.

Obraz

Atutem tego akurat dodatku jest łatwość konfiguracji, możliwośćprzetestowania gestu przed jego zapisaniem i obsługa kółka myszki.Docenią je także użytkownicy Linuksa czy MacOS-a – jednymkliknięciem rozwiążemy występujący w innych rozszerzeniach dogestów problem z menu kontekstowym.

Rozszerzenie w Chrome Web Store: crxMouseChrome Gestures

Bookmark Manager

Samo Google chyba zdaje sobie sprawę z tego, że mechanizmobsługi zakładek w Chrome mógłby być lepszy. Zamiast jednakulepszyć go w przeglądarce, oferuje swoje oficjalne rozszerzenie,które nie tylko ładnie wygląda, ale też ułatwia życie wszystkimtym, którzy mają setki zapisanych adresów internetowych.

Obraz

Dostajemy więc zapisywanie jednym kliknięciem, szybkiewyszukiwanie, automatyczne porządkowanie według tematyki,uzupełnienie zakładek obrazkami i opisami, synchronizację międzyurządzeniami a także możliwość udostępniania wybranych zakładekznajomym.

Rozszerzenie w Chrome Web Store: BookmarkManager

Blur

Ciekawą alternatywą wobec tego, co oferuje Google w dziedziniezarządzania hasłami jest rozszerzenie Blur. Potrafi ono nie tylkotylko generować silne hasła, przechowywać je i automatyczniewypełniać formularze, ale uwalnia też konta pocztowe od spamu.Zamiast rejestrować się w witrynach swoim prawdziwym kontem, możemywykorzystać w tym celu maskowany adres e-mailowy, z tymczasowąskrzynką odbiorczą. Dodatkowo chronieni jesteśmy przed trackeramisieci reklamowych.

Obraz

Rozszerzenie ma płatną wersję (40 dolarów rocznie), która poaktywowaniu zapewnia kilka dodatkowych atrakcji: ochrona kartkredytowych podczas zakupów online – na potrzeby transakcjitworzona jest wirtualna kartę kredytową, z której możemyskorzystać w niezaufanym sklepie, ochrona numeru telefonu (dostajemywirtualny numer, pozwalający też na względnie anonimowe połączeniawychodzące), a także synchronizację ustawień i danych oraztworzenie kopii zapasowych.

Rozszerzenie w Chrome Web Store: Blur

Sidenotes

Klasyczna Opera wprowadziła do przeglądarki zintegrowanenotatki. Rozwiązanie to może nie upowszechniło się tak jak inneoperowe wynalazki, takie jak przeglądanie w kartach czy szybkiewybieranie na ekranie startowym, ale na pewno może być przydatne.Dodatek Sidenotes bardzo elegancko wprowadza taki system notatek doprzeglądarki, pozwalając edytować i zapisywać je w pasku bocznym,wywoływanym kliknięciem myszki czy klawiszowym skrótem.

Obraz

Każda notatka dostaje swój unikatowy URL, łatwo je przeszukiwaći synchronizować, a synchronizacja możliwa jest poprzez Dropboksa.Minimalny interfejs, żadnych „przeszkadzajek” – torozszerzenie robi dokładnie to, co powinno robić.

Link w Chrome Web Store: Sidenotes

Pushbullet

Na wiele sposobów można wymieniać linki, wiadomości czy plikimiędzy komputerami i urządzeniami mobilnymi, ale Pushbullet wydajesię nam być najwygodniejszy i najlepiej dopracowany. Rozszerzeniezainstalowane w Chrome, niewielka aplikacja zainstalowana naurządzeniu z Androidem czy iOS-em, zalogowanie do usługi przezkonto Google'a czy Facebooka – i to wszystko, by z komputeraodpowiadać na wiadomości wysłane na mobilny komunikator, reagowaćna powiadomienia smartfonu czy udostępniać znajomym linki.

Obraz

Pushbullet nie tylko radzi sobie z wieloma klientami, nie tylkonieźle sprawdza się jako komunikator i menedżer informacji dlaurządzeń mobilnych, ale też całkiem dobrze dba o prywatnośćprzesyłanych danych. Domyślnie przesyłane informacje sąszyfrowane po HTTPS, ale możemy dodatkowo włączyć szyfrowanieend-to-end. Klucz szyfrujący zostanie wygenerowany z podanego hasła(które trzeba wprowadzić na wszystkich swoich urządzeniach.

Rozszerzenie w Chrome Web Store: Pushbullet

Aplikacja mobilna na Androida:Pushbullet

Aplikacja mobilna na iOS-a:Pushbullet

Momentum

Rozszerzenie Momentum zastępuje nudną stronę startową zminiaturami najczęściej otwieranych witryn unikalnym widokiem,zawierającym listę zadań do zrobienia, inspirujące cytaty,informację o pogodzie oraz widżet szybkiego dostępu do zakładek ipasek wyszukiwania.

Obraz

Niestety Momentum dostępne jest tylko w języku angielskim. By zniego korzystać, trzeba podać swój adres e-mail i aktywowaćkonto. Dostępna jest także płatna wersja Momentum Plus, oferującam.in. integrację z innymi listami zadań i synchronizację międzyurządzeniami.

Rozszerzenie w Chrome Web Store: Momentum

Noisli

Dźwięk ma wielki wpływ na umysł. Może zwiększyć naszeskupienie, zrelaksować, a nawet zainspirować. Rozszerzenie Noisliwbudowuje w Chrome generator rozmaitych ambientowych dźwięków.Znajdziemy tu odgłosy natury i techniki, jak i syntetyczniewygenerowane szumy. Wystarczy wybrać to, co nam pasuje, ustawićgłośność i czas odtwarzania, a następnie wziąć się do pracy.Oczywiście pasujące nam zestawy można zapisać do ulubionych, bypotem przywołać je za jednym naciśnięciem przycisku wprzeglądarce.

Obraz

Noisli pozwala też tworzyć dźwiękowe combo, łącząc np.deszcz, wiatr, odgłosy kolei i biały szum – wszystko zindywidualnie regulowaną głośnością. Jeśli zaś chcecie cościekawego po takiej sesji zapisać, Noisli oferuje niezakłócającypisania edytor. Aby skorzystać z rozszerzenia, trzeba zalogować siędo niego przez konto Google lub Facebooka.

Rozszerzenie w Chrome Web Store: Noisli

StayFocusd

W świecie, w którym wielu ludzi nie ma już życia towarzyskiegobez wsparcia serwisów społecznościowych, coraz więcej ludzi niema też czasu na pracę – bo cały czas na te serwisy zmarnowali. Ito całkiem nieświadomie. Gdy ofiary rozproszenia umysłu uświadomiąsobie, ile godzin poświęciły na zbyteczne rzeczy, często sięgająpo radykalne środki – nawet usuwają swoje konto na Facebooku czyTwitterze. Działa to jednak kiepsko – po kilku dniach częstozakładają nowe konto.

Obraz

StayFocusd to złoty środek w walce z rozproszeniem iprokrastynacją. Pozwala ograniczyć marnotrawiony czas w ustalonychgodzinach, blokując po przekroczeniu ustalonych limitów dostęp dowskazanych serwisów internetowych, pozwala też włączyć opcję„nuklearną”, w której zakaz będzie obowiązywał przez całyczas. Można być jeszcze surowszym, zastępując czarną listę zFacebookiem na czele, listą białą, tak by rozszerzenie dopuszczałokorzystanie jedynie z tych stron, które znalazły się na liściedozwolonych. Możliwości jest tu wiele – i jako praktykasamodyscypliny przy komputerze spisuje się StayFocusd bardzo dobrze.

Rozszerzenie w Chrome Web Store: StayFocusd

Black Menu for Google

Wielu użytkowników Chrome jest dość mocno związanych z„ekosystemem” usług Google'a. Poczta w Gmailu, pliki na Dysku,filmiki w YouTube, języki obce przez Translatora etc. Black Menupowstało właśnie dla nich. Dodaje przycisk do paska narzędziowegoprzeglądarki, który daje szybki dostęp do internetowych usługfirmy z Mountain View.

Obraz

Znajdziecie tu nie tylko te najpopularniejsze usługi, ale też temało znane, ukryte pod ikonką wielokropka (More). Personalizacjajest bardzo łatwa, sprowadza się do przeciągania i upuszczania.Dużą zaletą jest to, że wcale nie musimy otwierać usługi wnowej karcie, możemy uzyskać dostęp do niej przez widok w paneluotwieranym po najechaniu myszką na nazwę usługi. Na tyleprzyspiesza to pracę, że później nie będzie się już chciałoużywać google'owych aplikacji webowych bez Czarnego Menu.

Rozszerzenie w Chrome Web Store: BlackMenu for Google

Zapisz na Dysku Google

To oficjalny dodatek od twórców Dysku Google, który pozwala naszybkie zapisanie interesujących stron czy zdjęć na ten wirtualnydysk w chmurze. Możemy tu sobie wybrać docelowy folder, jak iustalić format, w jakim strony będą zapisywane – jako obrazek,źródło HTML, czy dokument edytora. Można też automatyczniekonwertować w ten sposób pliki Microsoft Office na format GoogleDocs.

Obraz

Operacje te przeprowadzamy kliknięciem przycisku w paskunarzędziowym, albo też (po zaznaczeniu takiej opcji) poprzez menukontekstowe. Jako że rozszerzenie jest dobrze zintegrowane z usługą,to podczas kopiowania do dysku zobaczymy gustowne okienko z paskiempostępu operacji, które po zakończeniu pozwoli zmienić nazwęzapisywanego pliku.

Rozszerzenie w Chrome Web Store: Zapiszna Dysku Google

Chrome Visual History

Ten prosty dodatek pozwala zyskać uczciwy pogląd na nasząaktywność Sieci. Jednym kliknięciem przycisku wygenerujemy zhistorii przeglądarki wykresy kołowe („ciasteczkowe”),pokazujące najczęściej odwiedzane witryny dzisiaj, w tym tygodniu,w tym miesiącu i od samego początku.

Obraz

W miarę interaktywny interfejs pozwala dokładniej podejrzećmniej popularne witryny, jak również sprawdzić liczbę wejść wzadanym okresie. Szkoda tylko, że nie można przypisaćposzczególnym witrynom stałych kolorów – za każdym razemdobierane są one losowo.

Rozszerzenie w Chrome Web Store: ChromeVisual History

Macie jakieś swoje ulubione rozszerzenia Google Chrome? Zapraszamy do przedstawiania ich w komentarzach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)