RuStore obowiązkowy w Rosji. Trafi do telefonów "mimo zakazów"

RuStore obowiązkowy w Rosji. Trafi do telefonów "mimo zakazów"

Smartfon
Smartfon
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | eliosdnepr
Oskar Ziomek
30.08.2023 14:19, aktualizacja: 30.08.2023 14:57

W Rosji zmieniają się zasady sprzedaży nowych telefonów z Androidem. Jak wynika ze zmiany przepisów, w każdym urządzeniu na rynku ma się pojawić autorski sklep z aplikacjami RuStore - nawet wtedy, gdy producent danego urządzenia zabronił instalacji tego typu aplikacji z uwagi na licencję systemu operacyjnego. RuStore to swego rodzaju konkurencja dla Google Play.

Na rosyjskim rynku telefonów komórkowych wraca temat autorskiego sklepu z aplikacjami RuStore, który uruchomiono w połowie ubiegłego roku. Jak podaje 4PDA, z zatwierdzonych właśnie przepisów wynika, że aplikacja ma trafić do każdego urządzenia z Androidem w sprzedaży, także wtedy jeśli teoretycznie ma to być zabronione przez producenta systemu operacyjnego w telefonie. RuStore ma być darmowy i dostępny od razu także po zrestartowaniu urządzenia, a więc innymi słowy - nie do usunięcia.

"Preinstalacja rosyjskiego sklepu z aplikacjami będzie obowiązkowa nawet w przypadku zakazu lub ograniczenia ze strony właściciela praw autorskich do systemu operacyjnego lub powiązanych struktur. Taka zasada wyeliminuje przypadki uchylania się od wstępnej instalacji RuStore przez producentów skomplikowanych technicznie produktów" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez TASS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ustawa dodatkowo precyzuje, że RuStore ma być eksponowany w systemie tak samo skutecznie jak inne aplikacje oraz na bieżąco aktualizowany. Co ciekawe równolegle pojawia się jeszcze jeden wymóg związany z instalacją dodatkowej aplikacji do skanowania kodów z etykiet produktów. Szczegóły na tę chwilę nie są jednak znane.

RuStore został uruchomiony w maju 2022 roku. Aplikację stworzono przy wsparciu rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego, Komunikacji i Mediów, firmy Yandex, banku Sbierbank oraz firmy Kaspersky Lab.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie