AhRat z Google Play podsłuchuje. Trafił do 50 tys. telefonów

AhRat z Google Play podsłuchuje. Trafił do 50 tys. telefonów

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek
24.05.2023 13:42

W sklepie Google Play z aplikacjami na Androida znaleziono nowe szkodliwe oprogramowanie. Eksperci z firmy Eset opisują je jako AhRat - odmianę malware'u bazującą na AhMyth, który jest zdolny między innymi do zdalnego uruchamiania mikrofonu i nagrywania dźwięku z telefonu ofiary.

O szczegółach można przeczytać w analizie opublikowanej przez firmę Eset na blogu. Oprogramowanie AhRat udało się zidentyfikować w aplikacji dostępnej w Google Play pod nazwą iRecorder – Screen Recorder. Obecnie nie jest już dostępna w sklepie (została usunięta po interwencji badaczy), ale do tego czasu pobrano ją ponad 50 tys. razy, co z uwagi na specyfikę oznaczeń w Google Play może oznaczać nawet niecałe 100 tysięcy instalacji w telefonach z Androidem.

Eset tłumaczy, że z początku aplikacja zdawała się nie być w żaden sposób szkodliwa dla użytkownika. Dopiero z czasem dostała zdalne aktualizacje, które zmieniły jej główny cel działania kilka miesięcy po premierze. Badacze podają, że w efekcie poza deklarowaną możliwością nagrywania zawartości ekranu w telefonie, aplikacja potrafiła także w tle uruchamiać mikrofon i podsłuchiwać otoczenie oraz wykradać inne pliki ze smartfonu ofiary.

Zainfekowana aplikacja znaleziona w Google Play
Zainfekowana aplikacja znaleziona w Google Play© Eset

Konkretnie ta aplikacja nie jest już dostępna w Google Play, ale nie zmienia to faktu, że podobne zagrożenia mogą być w tle implementowane w innych programach. Użytkownicy zrobią najlepiej sprawdzając, czy program nie działa w ich telefonie z Androidem, a jeśli tak - usuwając go z urządzenia. Następnie warto przeanalizować, czy mógł wpłynąć na bezpieczeństwo i sprawdzić wszystkie swoje konta lub skontaktować się z operatorem i bankiem, by wykluczyć podejrzane aktywności.

Czy warto kupić smartfon Huawei P60 Pro?

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)