Ściągnął aplikację z App Store. Stracił wszystkie bitcoiny

Ściągnął aplikację z App Store. Stracił wszystkie bitcoiny

Mężczyzna stracił oszczędności życia [fot. Pixabay]
Mężczyzna stracił oszczędności życia [fot. Pixabay]
Karolina Modzelewska
31.03.2021 15:25

Jak donosi The Washington Post, Phillipe Christodoulou chciał sprawdzić saldo swoich bitcoinów. W tym celu pobrał specjalną aplikację z App Store, co okazało się jednym z największych błędów jego życia. Mężczyzna w mniej niż sekundę stracił 600 tys. dolarów w bitcoinach.

Aplikacja stworzona przez oszustów i umieszczona w App Store do złudzenia przypominała "Trezor". Jest to portfel sprzętowy pozwalający na przechowywanie kryptowalut, który uznaje się za jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań tego typu na rynku.

Cyberprzestępcy podrobili nie tylko logo "Trezora" i złamali zabezpieczenia Apple, ale też zamieścili fałszywe opinie aplikacji. Dlatego wszystko wydawało się naprawdę wiarygodne. Niestety było zupełnie inaczej, a Phillipe Christodoulou, który zdecydował się ściągnąć aplikacje i wpisać swoje dane uwierzytelniające, stracił wszystkie oszczędności. Jak donosi The Washington Post było to 17,1 bitcoina, których wartość w tamtym momencie wynosiła 600 tys. dolarów.

Taki sposób kradzieży kryptowalut staje się coraz powszechniejszy. Pomimo wysiłków podejmowanych zarówno przez Apple, jak i Google, przestępcy znajdują luki w istniejących zabezpieczeniach i korzystają z dość kreatywnych metod. Przykładowo, aplikacja, którą pobrał Christodoulou trafiła do App Store jak świadcząca usługi szyfrowania. Została zweryfikowana i zatwierdzona przez platformę. Dopiero później przestępcy zamienili ją w imitację portfela sprzętowego do przechowywania kryptowalut "Trezor", który nie jest dostępny jako aplikacja na smartfony.

Portal WaPo zaznacza, że Apple analizuje aplikacje po ich przesłaniu do AppStore, ale nie ma narzędzi do śledzenia tych, które zmieniają swój wygląd po ich uruchomieniu.

Christodoulou w bardzo krytyczny sposób wypowiada się o zabezpieczeniach Apple i uważa, że to firma ponosi większa odpowiedzialność za przejęcie jego oszczędności, niż złodzieje.

Narzędzie Bitcoin Miner dla systemów systemu Windows 8 i 10 można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)