SMS o Netfliksie. Taką wiadomość może dostać każdy

SMS o Netfliksie. Taką wiadomość może dostać każdy

Fałszywy SMS o Netfliksie
Fałszywy SMS o Netfliksie
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek
04.01.2023 14:24, aktualizacja: 04.01.2023 15:56

Wiadomości SMS, w których ktoś podszywa się pod serwis Netflix cały czas trafiają do Polaków. Otrzymujemy zgłoszenia, z których wynika, że kampania wysyłki fałszywych SMS-ów nie zwalnia. W treści ktoś straszy komunikatem, że "subskrypcja została tymczasowo zawieszona". Taką wiadomość można dostać m.in. z numeru +48505257566.

Wiadomości SMS o rzekomo zawieszonej subskrypcji w serwisie Netflix cały czas trafiają do telefonów Polaków. Lepiej na nie po prostu nie reagować. Załączony w treści link prowadzi do spreparowanego serwisu, gdzie oszuści wyłudzają zarówno dane logowania do Netfliksa, jak i informacje o karcie płatniczej. To prowadzi do utraty pieniędzy z konta bankowego.

Jedno z najnowszych zgłoszeń tego rodzaju, które trafiło do naszej redakcji, dotyczy wiadomości SMS o Netfliksie z numeru +48505257566. Nie jest to oczywiście zasada - atakujący posługują się licznymi numerami telefonów, przez co trudno bezwzględnie zabezpieczyć się przed tego typu oszustwem. Jedną z opcji jest bieżące dodawanie konkretnych numerów do tzw. czarnej listy w telefonie. Często zdarza się bowiem, że w kolejnych atakach wykorzystywana jest ta sama baza numerów nadawców. W ten sposób zmniejszymy liczbę fałszywych SMS-ów, które są widoczne w smartfonie.

Przykładowy, fałszywy SMS o Netfliksie
Przykładowy, fałszywy SMS o Netfliksie© dobreprogramy

Osoby często otrzymujące podobne wiadomości i zaangażowane w dbanie o bezpieczeństwo w świecie cyfrowym, powinny zapisać w telefonie ważny numer. Przekazując na niego podejrzaną wiadomość SMS, w praktyce wysyłamy ją do analizy przez badaczy bezpieczeństwa z zespołu CERT Polska. Później można liczyć na wydanie ogólnopolskich ostrzeżeń, które pomogą ochronić innych przed podobnym zagrożeniem.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)