Dostałeś SMS z numeru 609751458? Oto, gdzie go zgłosić

Dostałeś SMS z numeru 609751458? Oto, gdzie go zgłosić

Wiadomości SMS
Wiadomości SMS
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
22.12.2022 21:11

Wiadomości SMS o paczce i konieczności dopłaty, by dostawa została zrealizowana to codzienność przed świętami. Podobny SMS można dostać między innymi z numeru 609751458. Można go zignorować, ale nie jest to jedyna opcja. Potencjalne zagrożenie warto zgłosić specjalistom.

Służy do tego specjalny numer, który zespół z CERT Polska wyznaczył do przekazywania podejrzanych wiadomości SMS. Chodzi o numer +48799448084, który wypada zapisać w książce adresowej w telefonie. Przekazując na niego podejrzaną wiadomość SMS można liczyć na analizę bezpieczeństwa, którą przeprowadzą eksperci. W ten sposób można pomóc innym - jeśli wiadomość okaże się fałszywa, CERT Polska może wydać ostrzeżenie bezpieczeństwa, a tym samym działania oszustów przyniosą mniejszy skutek.

Fałszywe wiadomości SMS, zwłaszcza te o rzekomej konieczności dopłaty do zamówienia czy dostawy, to typowe zjawisko przed świętami. Oszuści liczą na uśpioną czujność Polaków i machinalne klikanie linków. Jeśli ktoś uwierzy, że musi dopłacić, by otrzymać paczkę na czas, docelowo straci pieniądze. W fałszywym formularzu płatności, zamiast realizować jakąkolwiek opłatę, ofiara przekazuje tylko nieświadomie swój login i hasło do banku wprost do atakujących.

Fałszywa wiadomość SMS o paczce
Fałszywa wiadomość SMS o paczce© dobreprogramy

Po otrzymaniu fałszywej wiadomości SMS o paczce czy zamówieniu, radzimy przede wszystkim zachować spokój. Co do zasady takie wiadomości to oszustwo i można je po prostu zignorować. Poza możliwością zgłoszenia do analizy bezpieczeństwa do CERT Polska, warto również pamiętać o opcji dodania danego numer na tzw. czarną listę w telefonie. Dzięki temu w przyszłości atakującym nie uda się już z nami skontaktować akurat z tego numeru.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)