Szkocja: Mapy Google sugerują niebezpieczne trasy. Zagrażają życiu

Szkocja: Mapy Google sugerują niebezpieczne trasy. Zagrażają życiu
Źródło zdjęć: © Getty Images | Mateusz Slodkowski
Adam Gaafar

19.07.2021 17:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szkockie organizacje twierdzą, że Mapy Google wskazują turystom niebezpieczne trasy na górę Ben Nevis. Przypominają również, że w tym roku odnotowano już kilka ofiar, które zginęły próbując wspiąć się na ten szczyt.

Krytyka firmy Google wyszła od organizacji wspinaczki górskiej Mountaineering Scotland oraz organizacji charytatywnej John Muir Trust. Chodzi o ścieżki wskazywane turystom, którzy zamierzają wspiąć się na Ben Nevis. Mierząca 1345 m wysokości góra jest najwyższym szczytem Wysp Brytyjskich.

Trasa niebezpieczna nawet dla doświadczonych

Heather Morning, doradca ds. bezpieczeństwa w Mountaineering Scotland, twierdzi, że trasy proponowane przez aplikację Google mogą być niebezpieczne nawet dla doświadczonych wspinaczy.

"Kiedy wpisze się Ben Nevis i kliknie w ikonkę przedstawiającą samochód, wyświetla się droga prowadząca do parkingu w Glen Nevis, a następnie pojawi się kropkowana trasa kierująca na szczyt góry. Nawet najbardziej wykwalifikowani wspinacze mieliby problem z tą trasą" – cytuje jej słowa Polska Agencja Prasowa. Nathan Berrie z John Muir Trust podejrzewa, że aplikacja kieruje turystów do wspomnianego parkingu, ponieważ jest to parking znajdujący się najbliżej szczytu.

Morning zaznacza z kolei, że trasa proponowana przez Mapy Google prowadzi przez "bardzo strome, skaliste i wręcz pozbawione dróg tereny, po których ciężko się przemieszczać nawet przy dobrej widoczności". Dodaje, że jeśli pojawią się nisko zwieszone chmury i zacznie padać, trasa ta może być "potencjalnie śmiertelnie niebezpieczna".

Mountaneering Scotland oraz John Muir Trust przekazały brytyjskiemu dziennikowi "The Guardian", że apelowały do firmy Google, aby konsultowała z nimi wyznaczanie tras. Nie otrzymały jednak żadnej odpowiedzi. Dziennik podaje, że aplikacja Google prowadzi niebezpieczną trasą także na górę An Teallach, kierując użytkowników przez klif.

W międzyczasie rzeczniczka Google wydała oświadczenie o następującej treści: "Zbudowaliśmy Mapy Google z myślą o bezpieczeństwie i niezawodności. Pracujemy nad zbadaniem problemu z trasami na Ben Nevis".

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)