The Linux Foundation podsumowuje rok 2012

The Linux Foundation podsumowuje rok 2012

19.12.2012 18:17, aktualizacja: 19.12.2012 21:21

Zbliża się koniec roku, więc i The Linux Foundation podsumowuje 12 miesięcy swojej (i nie tylko) działalności. Czy 2012 można nazwać rokiem Linuksa? Może troszkę, bo jeśli wierzyć statystykom zebranym przez NetMarketShare (na podstawie identyfikatora przeglądarki), jest zainstalowany na większej liczbie komputerów niż Windows 8. Z pewnością był to rok kolorowy. Fundacja przygotowała krótkie podsumowanie najważniejszych wydarzeń.

2012: What a Year for Linux

Linus Torvalds, twórca systemu Linux, został w tym roku uhonorowany połową Millenium Technology Prize — przyznawanej co dwa lata najważniejszej nagrody za osiągnięcia w dziedzinie technologii, które wpływają pozytywnie na jakość życia, zdrowie i podtrzymanie rozwoju. Drugą połowę otrzymał japoński lekarz, Shinya Yamanaka, który zdobył w tym roku także nagrodę Nobla za swoje badania komórek macierzystych. O Linusie mówiło się sporo także przez gest w stronę NVIDII, który może w pewnym stopniu spowodował, że Linux doczeka się sterowników dla technologii Optimus.

Produkty oparte na Linuksie w tym roku znów cieszyły się dużym zainteresowaniem. Android przegonił iOS na smartfonach w ostatnim kwartale 2010 roku, potem było już tylko lepiej. Obserwatorzy trzymają rękę na pulsie także w sprawie Sailfisha i Firefox OS. Rozprzestrzenianiu się Linuksa sprzyja również Kindle Fire, Chromebooki, a nawet samochody — Cadillac CUE lub przygotowywane właśnie modele Toyoty, która przyłączyła się do TLF w połowie 2011 roku. W 2012 Fundacja również zyskała znamienitych nowych członków — między innymi Samsunga, NVIDIĘ, HP, Twittera i… Grega Kroah-Hartmana, guru tworzenia sterowników dla jądra.

W środowisku bardzo dużo mówiło się w tym roku także o Raspberry Pi — malutkim komputerze, który kosztuje niewiele ponad 100 złotych, na którym można zainstalować między innymi Raspbiana, czyli zmodyfikowanego Debiana, a zastosowania ogranicza jedynie fantazja właściciela. Platforma doczekała się ostatnio swojego sklepu z aplikacjami. Drugim projektem, który sprawił, że Linux stał się centrum uwagi, jest oczywiście klient Steam i rozwój gier dla tej platformy. Valve portuje Source, do przesiadki przymierza się także THQ.

Powody do świętowania miał także RedHat, który w tym roku zanotował rekordowy przychód 1,13 miliarda dolarów za rok fiskalny 2011. Jak do tego doszło i dlaczego wymagało to porzucenia przez firmę darmowego Red Hat Linuksa, można przeczytać na ArsTechnica.

Obraz

A ilu użytkowników ma Linux? Ośmielę się stwierdzić, że w dobie wszechobecnego Internetu Linuksa w jakiś sposób używa każdy, kto łączy się z Siecią. Pod kontrolą tego systemu działa 94% z 500 najszybszych superserwerów świata i mnóstwo urządzeń będących częścią infrastruktury (nawet nasze domowe routery). Linux znalazł się także na jedynym w swoim rodzaju laptopie deweloperskim Della, desktopowej wersji systemu przyglądają się też urzędy, organizacje czy szpitale z całego świata szukające oszczędności, oraz szkoły chcące wzbogacić program nauczania. W sumie, zależnie od metody badań, w listopadzie z systemu z pingwinkiem na urządzeniu, z którego łączy się z Internetem, korzystało gdzieś między 1,63% (W3Counter) a 0,87% (StatCounter) użytkowników, kolejne 3% korzystało z Androida.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (135)