Umarł król, niech żyje król — Chrome najpopularniejszą przeglądarką internetową

Redakcja

21.05.2012 09:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedyś do tej zmiany musiało dojść. Według najnowszego badania firmy StatCounter, Google Chrome używa obecnie 32,76% użytkowników. Produkt Google stał się jednocześnie najpopularniejszą przeglądarką na świecie.

Chrome wyprzedził tym samym dotychczasowego lidera rankingu, czyli Internet Explorera (31,94%), który w ostatnich tygodniach notował powolny spadek udziału w rynku. Badanie obejmowało okres pomiędzy 14 a 20 maja 2012 roku. Na trzecim miejscu znalazł się Firefox z udziałem na poziomie 25,47%. Pozostałe miejsca to Safari (7,08%) oraz Opera (1,74%). Wcześniej Chrome osiągnął pierwsze miejsce tylko na dzień w niedzielę, 18 marca 2012 roku. Zdarzenie tłumaczono dniem wolnym od pracy, gdyż użytkownicy zazwyczaj nie korzystają z przeglądarki Microsoftu na prywatnych komputerach.

W Polsce do podobnej zamiany miejsc doszło już pod koniec stycznia. Według badań Ranking.pl wtedy Chrome wyprzedził Internet Explorera o 0,2%. Od tego czasu przeglądarki idą łeb w łeb. Widać jednak potencjał przeglądarki Google'a. Podczas długiego weekendu Chrome miał 24,26%, a Internet Explorer — po raz pierwszy od bardzo długiego czasu — spadł poniżej bariery 20%, z udziałem w rynku na poziomie 19,33%. To jest jednak walka o drugie i trzecie miejsce. Od 2009 roku najpopularniejszą przeglądarką w Polsce jest Firefox (43,54%), której dużo brakuje do swojego rekordowego wyniku (54,67%; badanie z 9.11.2009 roku).

Sukcesu Chrome'a należy upatrywać w bardzo wydajnym interfejsie oraz systemie rozszerzeń, których instalacja nie wymaga ponownego uruchamiania przeglądarki. Dużym plusem jest również system automatycznych aktualizacji, z którymi instalowane są również najnowsze wersje Adobe Flash.

Sytuacja na rynku przeglądarek robi się bardzo ciekawa. Google Chrome w drugiej połowie roku będzie musiał sprostać premierze dziesiątej generacji Internet Explorera — ten jednak nie będzie dostępny dla starszych wersji systemu Windows, od Visty zaczynając. Również Mozilla, dzięki skróconemu cyklowi rozwojowemu bardzo szybko nadrabia zaległości, walcząc o serca użytkowników, który postanowili przejść do konkurencji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)