Uwaga na "nowy regulamin na Facebooku". To podstęp, możesz zainfekować smartfon

Strona głównaUwaga na "nowy regulamin na Facebooku". To podstęp, możesz zainfekować smartfon
17.06.2020 15:28
Uwaga na nowe oszustwo wykorzystujące wizerunek Facebooka, fot. Pixabay
Uwaga na nowe oszustwo wykorzystujące wizerunek Facebooka, fot. Pixabay

W sieci zauważono nową kampanię fałszywych wiadomości e-mail, o której ostrzega CERT Polska. W tym przypadku przestępcy wykorzystują wizerunek Facebooka, sugerując odbiorcom konieczność zaakceptowania rzekomego nowego regulaminu polityki prywatności. W rzeczywistości nic takiego nie zostało wprowadzone, a wiadomość ma na celu wyłącznie zachęcenie odbiorcy do kliknięcia przycisku prowadzącego do spreparowanej strony.

bEThkAxx

Chociaż CERT Polska nie opisuje szczegółowo, jak przebiegają kolejne kroki ataku, wiadomo że docelowo problemem jest malware na Androida. W tym przypadku chodzi o złośliwe oprogramowanie Anubis, które znane jest od miesięcy.

Przestępcy wykorzystują je do "podglądania" danych w smartfonie ofiary. W rezultacie mogą zyskać dostęp między innymi do treści SMS-ów czy danych zapisanych kart płatniczych. Około rok temu ZDNet pisał o wykryciu ponad 17 tys. przypadków ataków z oprogramowaniem Anubis w roli głównej.

bEThkAxz

Nietrudno sobie wyobrazić, że instalacja opisywanego oprogramowania może prowadzić do katastrofalnych skutków. Przestępcy mogą w ten sposób odczytać szereg informacji o ofierze, a przez to podszywać się pod nią, a nawet okraść jej konto w banku.

Jak zwykle w takich przypadkach apelujemy o rozwagę podczas przeglądania swojej poczty. W wielu sytuacjach, aby wykryć zagrożenie, wystarczy przyjrzeć się adresowi nadawcy oraz jakości samej wiadomości. W tym przypadku wątpliwości może budzić już domena @regulamin-poczty[.]email, choć nie można wykluczyć, że wiadomości rozsyłane są także z innych adresów.

Na koniec przypominamy również, że instalacja aplikacji w smartfonach z nieoficjalnych źródeł zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem. Aplikacje takie nie przechodzą wówczas przez zautomatyzowane skanery bezpieczeństwa w ramach danego sklepu z aplikacjami.

bEThkAxF

Facebook na Androida i iOS-a jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEThkAxJ
Komentarze (80)
bEThkAyv