Vivaldi 2.2 dostępny! Wiele przemyślanych i praktycznych nowości

Vivaldi 2.2 jest dostępny w naszej bazie.
Vivaldi 2.2 jest dostępny w naszej bazie.

13.12.2018 09:00, aktual.: 14.12.2018 09:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dobre wieści dla fanów przeglądarki Vivaldi! Z naszej bazy oprogrogramowania możecie już pobierać nową wersję, oznaczoną numerem 2.2. Ekipa Vivaldiego tym razem zaprezentowała naprawdę pokaźną porcję nowości, które skupiają się przede wszystkim na tym, co użytkownicy Vivaldiego lubią w nim najbardziej – w ich ręce oddano właśnie jeszcze więcej możliwości dostosowania programu do własnych preferencji.

Zaznaczone karty można teraz zapisywać jako sesję.
Zaznaczone karty można teraz zapisywać jako sesję.

Zacznijmy od nowości w zarządzaniu kartami. Vivaldi doczekał się bowiem prostego i wygodnego menedżera sesji opartego właśnie o karty. Wystarczy kliknąć odpowiednie karty w kombinacji z klawiszem Ctrl, by je zaznaczyć, a następnie wybrać z menu kontekstowego wybrać pozycję pozwalającą na zapisanie zestawu jako sesji. Jest to kolejna możliwość grupowego zarządzania kartami na długiej liście – wcześniej można było je już odświeżać, hibernować, klonować, przesuwać, przypinać, dodawać do zakładek, itd.

Nowe możliwości zapisywania sesji to tylko jedna z nowości dotyczących zarządzania kartami. W wersji 2.2 pierwszych dziewięć kart jest domyślnie ponumerowanych rosnąco, dzięki czemu na konkretną można się szybko przenieść nowym skrótem Crtl + x, gdzie „x” to oczywiście numer karty. Ponadto łatwiejsze może być odtąd nawigowanie po kartach, które zostały już zamknięte – można to robić za pomocą nowego Szybkiego Polecenia (F2).

List elementów strony zindeksowanych automatycznie przez przeglądarkę.
List elementów strony zindeksowanych automatycznie przez przeglądarkę.

Nowości w nawigacji nie dotyczą zresztą wyłącznie kart. Vivaldi 2.2 wprowadza coś, co naprawdę może zmienić sposób, w jaki chcemy szybko dostać się do konkretnego elementu wyświetlanej strony. Przeglądarka po wyświetleniu witryny tworzy bowiem automatycznie indeks jej elementów. Można się do niego dostać przez Szybkie Polcenia (F2) i frazę „Pokaż klawisze dostępu zarejestrowane przez stronę”. Wyświetlona zostanie wówczas tablica z elementami danej witryny (np. wyszukiwarka, stopka, pozycje z menu, itd.). Przy każdej funkcji widnieje klawisz. Wystarczy wprowadzić skrót Shift + Alt + klawisz, by szybko przeskoczyć do konkretnego elementu. Świetna nowość, choć na razie trochę za głęboko ukryta.

Vivaldi wprowadza także nowości do obsługi multimediów. Najważniejszą stanowi dostępność trybu Picture-in-Picture. Wystarczy kliknąć na osadzonym odtwarzaczu wideo prawym przyciskiem myszy i wybrać odpowiednią pozycję lub dwukrotnie kliknąć prawym przyciskiem, by film zaczął być odtwarzany w dryfującym oknie. Użytkowników Linuksa ucieszy, że Vivaldi lepiej poradzi sobie z obsługą takich usług, jak Netflix czy HBO Go – wszystko dzięki domyślnej obsłudze silnika DRM Widevine. Nowości nie zabrakło także w obsłudze dźwięku – wyciszenie kart w tle jest dostępne z menu kontekstowego kart.

Tryb Picture-in-Picture.
Tryb Picture-in-Picture.

Dla wielu najważniejszą zmianą będzie jednak to, że Vivaldi 2.2 to duży krok w stronę jeszcze bardziej konfigurowalnego interfejsu. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na pasek narzędziowy można już bowiem ukrywać zbędne elementy interfejsu: przyciski, pole wyszukiwania, itd. Jeśli nieco się zagalopujecie w porządkowaniu interfejsu przeglądarki, to przycisk umożliwiający przywrócenie domyślnego układy znajdziecie w Ustawieniach, w kategorii Wygląd.

Nowości jest więcej – warto jeszcze wspomnieć, że na karcie szybkiego wybierania pojawiła się wyszukiwarka, a historię odwiedzonych stron można teraz przeglądać po przytrzymaniu środkowego przycisku myszy na przyciskach nawigacyjnych: wstecz i dalej. Jak widać, ekipa Vivaldiego nie próżnuje i na koniec roku przygotowała naprawdę sporo ciekawych zmian. Vivaldi 2.2. dostępny jest w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)