WattUp: bezprzewodowe zasilanie urządzeń mobilnych za pomocą fal radiowych

WattUp: bezprzewodowe zasilanie urządzeń mobilnych za pomocą fal radiowych

WattUp: bezprzewodowe zasilanie urządzeń mobilnych za pomocą fal radiowych
26.05.2014 16:04

Przekazywanie energii na odległość za pomocą indukującychpole magnetyczne układów dipolowych cewek jest dziś przez branżęmobilną uważane za najlepszą metodę bezprzewodowego zasilania.Stowarzyszenie Alliance For Wireless Power, wśród którego członkówznajdziecie Samsunga, LG, HTC czy Qualcomma, wybrało jużtechnologię o nazwie Rezence na wspólnystandard takiego ładowania. Korzystanie z cewek nie jest jednakjedyną możliwością – alternatywną metodą pochwalił sięostatnio startup Energous, przedstawiając rozwiązanie o nazwieWattUp.

Energous prace nad swoimprojektem rozpoczął w 2012 roku – i do tej pory nie ujawnił zbytwiele od strony fizycznej i technicznej. Nie wiemy nawet, kim mająbyć strategiczni partnerzy, którzy pokażą pierwsze urządzeniazdalnie zasilane przez WattUp podczas targów CES w styczniu 2015roku. Wiadomo jedynie, że prototyp pozwala na transfer do dziesięciuwatów na odległość do 4,5 metra. W przeciwieństwie jednak doRezence, nie wymaga stosowania żadnych paneli ładujących, naktórych kładłoby się smartfony czy tablety. Ładujące sięzdalnie urządzenie wciąż moglibyśmy mieć w ręku, aprzmieszczanie się z nim nie przerywałoby procesu ładowania.

Na łamach MIT Technology Review ujawniono ostatnio kilka nowychszczegółów. Bezprzewodowa ładowarka ma wykorzystywać nadajnik,wyszukujący przez Bluetootha urządzenia z uprawnieniami do byciazdalnie zasilanymi. Po zlokalizowaniu takiego urządzenia, nadajnikwysyła poprzez macierz wielu małych anten radiowych fale ozastrzeżonym kształcie (wźródłowych materiałach mowa o proprietary waveform)do odbiornika. Odbiornik przekształca energię fal radiowych w prądstały, zasilający urządzenie.

Zanim odbiorniki takie zostanąwbudowane w urządzenia korzystające ze standardu WattUp, Energouschce zaoferować zewnętrzne odbiorniki, w formie zewnętrznychobudów, w które wkładałoby się telefon czy tablet. Taka obudowakosztować by miała od 75 do 125 dolarów, koszt nadajnika wynieśćmiałby około 300 dolarów.

To jednak nie są wszystkiekoszty odcięcia kabla. Wydajność WattUp nie oszałamia: jedynie20% energii pobranej z gniazdka trafia do docelowego urządzenia,niewielkie natężenie prądu zasilania sprawia, że ładowanie trwaznacznie dłużej. Rynek pokaże, czy znajdzie się wielu chętnychdo wydania kilkuset dolarów tylko po to, by móc chodzić ze swoimurządzeniem mobilnym po pomieszczeniu w trakcie jego ładowania.Oczywiście zanim skrytykujemy takie rozwiązanie, trzeba zastanowićsię, ile osób zdecyduje się wydać kilkaset dolarów tylko po to,by ładować swoje urządzenia mobilne przez odkładanie ich nastacjonarny panel ładujący, skoro równie dobrze można podłączyćje do ładowarki wtykanej do gniazdka w ścianie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)