WhatsApp pracuje nad bezpieczeństwem. Backup w chmurze będzie zabezpieczony hasłem

WhatsApp pracuje nad bezpieczeństwem. Backup w chmurze będzie zabezpieczony hasłem

WhatsApp ma dostać nowe zabezpieczenie kopii zapasowych, fot. Pixabay
WhatsApp ma dostać nowe zabezpieczenie kopii zapasowych, fot. Pixabay
Oskar Ziomek
08.03.2021 17:01

Komunikator WhatsApp niedługo może być jeszcze bardziej bezpieczny niż obecnie. Na tapet wraca bowiem temat szyfrowania kopii zapasowych czatów i multimediów, które są przesyłane do chmury. Jak podaje WABetaInfo, same wiadomości są częściowo zabezpieczone już teraz, ale zespół WhatsAppa pracuje nad dodatkową ochroną: kopie zapasowe mają być chronione hasłem.

To temat, który wydaje się być ważny szczególnie w obliczu planowanych zmian w regulaminie, z powodu których twórcy ostatnio jakby nieco szybciej aktualizują komunikator. Warto jednak pamiętać, że zagadnienie szyfrowania kopii zapasowych WhatsAppa w chmurze było już poruszane w maju ubiegłego roku i wtedy mówiło się o planowanej implementacji "wkrótce".

Teraz, choć konkretów nie ma nadal, widzimy już pierwsze zrzuty ekranu, co powinno sugerować, że implementacja zabezpieczenia hasłem rzeczywiście jest już blisko. Jak podaje WABetaInfo, konieczność ustalenia hasła na potrzeby zapisu kopii zapasowej w chmurze ma się pojawić zarówno w WhatsAppie na Androida, jak i iOS-a.

Na zrzutach ekranu wewnętrznej wersji testowej widać, że do ustalenia hasła komunikator będzie wymagać podania numeru telefonu, na który (najpewniej) zostanie wysłany dodatkowy kod zabezpieczający, by potwierdzić proces. Hasło będzie wymyślać sam użytkownik: kombinacja musi mieć minimum 8 znaków.

Zaszyfrowane kopie zapasowe WhatsAppa to pewność, że nawet w przypadku włamania na dysk sieciowy użytkownika, nikt nie odczyta zapisanych archiwów. WhatsApp pozwala tworzyć kopie zapasowe na Dysku Google lub w iCloud i w praktyce jest to jedyna metoda, by przenieść historię rozmów na nowy smartfon w przypadku jego wymiany. Oczywiście same zdjęcia i filmy można również zgrać we własnym zakresie – bezpośrednio z pamięci telefonu czy karty.

WhatsApp na Androida, iOS-a, Windowsa i macOS-a jest dostępny do pobrania przez nasz katalog oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)