Wielkie sprzątanie Internetu w Chinach – VPN-y i inne nielicencjonowane usługi mają zniknąć

Wielkie sprzątanie Internetu w Chinach – VPN‑y i inne nielicencjonowane usługi mają zniknąć

Wielkie sprzątanie Internetu w Chinach – VPN-y i inne nielicencjonowane usługi mają zniknąć
23.01.2017 23:23

Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Informatyki (MIIT) rusza nawojnę z nieautoryzowanymi platformami internetowymi, nabezprecedensową do tej pory skalę. W kraju, w którym już ponad700 mln ludzi regularnie korzysta z Internetu, zamknięta jednak zaWielką Zaporą Sieciową, głównym celem kampanii ma byćposkromienie wirtualnych sieci prywatnych (VPN), które niektórymdają możliwość wyjrzenia poza Państwo Środka i jego oficjalnąwykładnię polityczno-społeczną.

Narodowe sprzątanie usług internetowych – pod taką nazwą do31 marca 2018 roku potrwa operacja,która ma za zadanie uregulowanie tego, co w ostatnich latach takbujnie się rozrosło, ale zarazem tak nieuporządkowanie. Ten całypostęp w dziedzinie informatyki, sieci, chmur obliczeniowych, bigdata i innych dziedzinach potrzebuje uregulowania i normalizacji –stwierdził minister Miao Wei.

Aby więc ustandaryzować rynek i wzmocnić zarządzaniebezpieczeństwem sieci, na wszystkich usługodawców internetowych, wtym centra danych, dostawców łączy, sieci dostarczania treści,oraz operatorów VPN zostanie nałożony obowiązek uzyskanialicencji wystawianej przez MIIT. Świadczenie usług bez takiejlicencji będzie przestępstwem. Tak samo zakazane będzieprzekraczanie wyznaczonego w licencji zakresu usług, czyudostępnianie swojej licencji stronom trzecim.

To ostatnie jest o tyle znaczące, że w praktyce zakazujetworzenia własnych VPN-ów, które mogłyby posłużyć do przebiciasię przez Wielką Zaporę Sieciową. W połączeniu z zakazemdziałania w Chinach wszelkich zagranicznych wirtualnych sieciprywatnych oznacza to uodpornienie Zapory przynajmniej na ten typzagrożeń dla porządku publicznego. Tej garstce chińskichinternautów, którzy chcieliby umnknąć cenzurze, pozostaną tylkorozwiązania mniej lub bardziej untergroundowe, na czele z Torem, I2Pi Freenetem.

Ogloszenie ministerstwa nie było wielkim zaskoczeniem. Jesieniątego roku odbędzie się 19. kongres Komunistycznej Partii Chin,podczas której wybrane zostaną nowi przywódcy. Oczekuje się, żeustąpi większość członków siedmioosobowego Stałego KomitetuBiura Politycznego, ze względu na wiek. Ich miejsce zajmą młodsi,urodzeni w latach 50 politycy – co wcale nie oznacza, że chętniczy otwarci na jakieś prozachodnie reformy (a wręcz przeciwnie).Pod przewodnictwem Xi Jinpinga można się spodziewać wręczdalszych zdecydowanych działań na rzecz przekucia Partii wujednoliconą, zdyscyplinowaną organizację, a nie arenę rozgrywekmiędzy regionami i grupami wpływów. W strategii tej chińskieprzywództwo na pewno nie zapomni o właściwym wykorzystaniutechnikiinformatycznej do wprowadzenia inżynierii społecznej nazupełnie nowy, niewyobrażalny na Zachodzie poziom.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)