Wikiverse – w tej wersji Wikipedii łatwiej przepaść, niż w No Man's Sky

Wikiverse – w tej wersji Wikipedii łatwiej przepaść, niż w No Man's Sky

Wikiverse – w tej wersji Wikipedii łatwiej przepaść, niż w No Man's Sky
17.08.2016 20:29

Graliście kiedyś w Hitlera na Wikipedii? Zasady są proste –wchodzi się na stronę główną i klika link „Losuj artykuł”.Celem jest dotarcie w jak najszybszym czasie z wylosowanej strony nastronę poświęconą wodzowi Trzeciej Rzeszy. Wymyślono to wzamierzchłych czasach początków 4chanu, gra się w to do dziś.Teraz zaś będzie można w to grać z grafiką na miarę naszychczasów, renderowaną przez przeglądarkę w WebGL-u. Zapraszamy doWikiverse, wizualnej reprezentacji Wikipedii, w której podróże iodkrycia są ciekawsze, niż w No Man’s Sky.

Ta webowa aplikacja rzutuje artykuły Wikipedii w trójwymiarowąprzestrzeń jako gwiazdy – punkty światła, łączone w klastrywedług tematyki. Klikniesz w gwiazdę, zobaczysz panel z artykułem,ale też ukażą się linki do niej prowadzące, odwzorowane w tymuniwersum jako kolorowe linie.

Obraz

Nie pierwszy to raz, gdy zawartość Wikipedii zostajeprzetworzona w nowym interfejsie, ale chyba pierwszy, gdy teninterfejs jest i ładny i ciekawy. Taka forma daje unikalny wgląd wrelacje pomiędzy artykułami jak i całymi domenami ludzkiej wiedzy,ale też pozwala lepiej sobie wyobrazić, ile informacji znalazłosię już w Wikipedii. Nawet przy domyślnych, limitowanychustawieniach, łatwo się w Wikiverse zatracić.

Wizualizacja Wikipedii rozpoczęła swój żywot jako eksperymentGoogle Chrome, ale szybko zdobyła samodzielność. Dziś znajdziecietu już 250 tysięcy najważniejszych artykułów anglojęzycznejedycji, o często niespodziewanych powiązaniach. By ruszyć wzdłużnich w podróż przez galaktykę wiedzy, odwiedźcie stronęwikiverse.io.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)