Windows 11 Moment 4: aktualizacja KB5030310 to źródło problemów

Windows 11 Moment 4: aktualizacja KB5030310 to źródło problemów

Windows 11 ma problem po aktualizacji
Windows 11 ma problem po aktualizacji
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
01.10.2023 08:48, aktualizacja: 01.10.2023 09:58

Windows 11 nie działa stabilnie po wdrożeniu aktualizacji KB5030310 z końca września, szerzej znanej jako pakiet zmian Moment 4. W komputerach pojawiają się liczne błędy, w tym z paskiem zadań, Eksploratorem plików i sterownikami AMD.

Windows 11 pod koniec września dostał spory zestaw nowości w formie aktualizacji Moment 4. W praktyce to pakiet KB5030310 dostępny w standardowy sposób z poziomu Windows Update do instalacji w aktualizowanych na bieżąco komputerach z Windows 11 22H2. Niestety, jak pokazuje praktyka, po instalacji użytkownicy Windowsa 11 skarżą się na różne problemy. O szczegółach pisze serwis Windows Latest.

Jednym z kluczowych problemów jest niestabilne działanie Eksploratora plików. Jak wynika ze zgłoszeń użytkowników, nie zawsze działa opcja sortowania w rozwijanym menu, aplikacja działa zauważalnie wolniej, potrzebuje wyraźnie więcej RAM-u (zwłaszcza podczas przeciągania kart), a w niektórych przypadkach nie wyświetla zawartości i całkowicie się zawiesza. W podobny sposób zawiesić może się także cały Windows 11 - na ekranie widać wówczas tylko czarne tło i kursor myszy.

Zawieszony Windows 11 po aktualizacji
Zawieszony Windows 11 po aktualizacji© reddit

Wśród innych odnotowanych problemów po instalacji aktualizacji Moment 4 jest także zgrzyt ze sterownikami AMD 23.9.3, w których zerują się ustawienia profili po każdym uruchomieniu Windowsa 11. Jak wstępnie ustalono, nie pomaga przy tym restart BIOS-u czy ponowna instalacja sterowników. Zauważono natomiast, że pomocne może być wyłączenie funkcji Windows Copilot (której swoją drogą także dotyczą usterki, a  aplikacja może się między innymi zawiesić bez powodu).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Paska zadań w Windows 11 dotyczą natomiast problemy z renderowaniem ikon. Zauważono, że usterka związana jest głównie z oknem wyszukiwania. Użytkownicy zgłaszają niepoprawne przełączanie między różnymi wariantami tego pola. W przypadku wyświetlania samej ikony skrótu, widoczna na niej lupa wyświetla się tylko częściowo i przypomina literę "C".

W tym momencie trudno powiedzieć, kiedy opisane błędy zostaną rozwiązane. Można zakładać, że Microsoft będzie robić wszystko, by wydać kolejne poprawki bez zbędnej zwłoki, aby użytkownicy kojarzyli aktualizację Moment 4 z dobrymi zmianami. Przypominamy z tego miejsca, że aktualizacja Windows 11 wdrażana jest etapami, możliwe więc, że nie we wszystkich komputerach (mimo, że aktualizowanych dotychczas na bieżąco) jest już dostępna do pobrania z Windows Update.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (221)