Windows 11 22H2. W ustawieniach znajdziesz cenny przełącznik

Ustawienia aktualizacji w Windows 11
Ustawienia aktualizacji w Windows 11
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

31.08.2023 08:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 11 oferuje odświeżony interfejs ustawień, także tych dotyczących aktualizacji przez Windows Update. Wraz z kolejnymi poprawkami systemu, z czasem pojawił się tu cenny przełącznik mający związek z szybkością otrzymywania aktualizacji. Tłumaczymy, jak dokładnie działa.

Użytkownicy Windows 11, którzy rzadko lub nigdy nie zaglądają do ustawień systemowych, mogą nie wiedzieć, że od pewnego czasu znajduje się tu ciekawy przełącznik wpływający na szybkość otrzymywania aktualizacji. Jest dostępny począwszy od Windowsa 11 22H2 i pozwala zmusić algorytm Windows Update do priorytetowego traktowania naszego komputera podczas udostępniania kolejnych łatek przez producenta.

O szczegółach można przeczytać w oficjalnej dokumentacji Windowsa 11. Microsoft tłumaczy, że przełącznik wpływa na szybkość wdrażania w danym komputerze dodatkowych aktualizacji niezwiązanych z zabezpieczeniami, poprawek, aktualizacji funkcji i ulepszeń. Kiedy zostanie przełączony na "Włączone", użytkownik danego komputera otrzyma wszystkie dodatkowe pakiety tak szybko, jak tylko zostaną udostępnione - niejako z pominięciem kolejnych etapów harmonogramu, który zakłada aktualizowanie komputerów transzami zgodnie z Controlled Feature Rollout.

Przełącznik szybkości aktualizacji w Windows 11
Przełącznik szybkości aktualizacji w Windows 11© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Microsoft podkreśla, że przełącznik w ustawieniach Windowsa Update nie ma wpływu na aktualizacje zabezpieczeń, które trafiają standardowym trybem do wszystkich komputerów z Windows 11. W praktyce oznacza to głównie comiesięczne pakiety aktualizacji w ramach Patch Tuesday oraz w razie konieczności dodatkowe łatki wydawane poza harmonogramem, co tyczy się pilnych poprawek bezpieczeństwa, które udało się szybko wydać od rozpoznania zagrożenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przełącznik priorytetowego traktowania użytkownika dla dodatkowych aktualizacji Windowsa 11 wystarczy włączyć tylko raz i pozostanie aktywny na stałe. Nie ma konieczności ponownego zaglądania do tych opcji po wydaniu kolejnych łatek lub co miesiąc. Oczywiście w każdej chwili zgodę na priorytetowe aktualizowanie komputera można cofnąć, ponownie wyłączając tę opcję.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (103)