Windows 11 teoretycznie dla każdego. Sprawdź, czy zainstalujesz

Windows 11 teoretycznie dla każdego. Sprawdź, czy zainstalujesz

Aktualizacja Windows 11
Aktualizacja Windows 11
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
20.05.2022 10:33

Windows 11 jest "gotowy do szerokiego wdrożenia" - wynika ze zaktualizowanej informacji w dokumentacji na stronie Microsoftu. W teorii powinno to oznaczać możliwość instalacji Windowsa 11 w dosłownie każdym komputerze, który spełnia wymagania sprzętowe.

Dotychczas nie było to takie oczywiste. Microsoft wstrzymywał możliwość instalacji Windowsa 11 w komputerach, których konfiguracje bywały kłopotliwe. To podejście, które wdrożono w życie jeszcze za czasów Windowsa 10 po jednej z dużych wpadek po aktualizacji w 2018 roku, kiedy użytkownicy po prostu stracili pliki z dnia na dzień.

Dodatkowa kontrola i dbanie o jakość odbijają się jednak negatywnie na tempie wdrażania nowych wersji Windowsa, co świetnie pokazały ostatnie statystyki. Windows 11 pojawia się w nowych komputerach wyjątkowo wolno, szczególnie w ostatnich miesiącach. W tym momencie nie można jednoznacznie powiedzieć, czy to wina wyłącznie sztucznych ograniczeń "dla bezpieczeństwa".

Fragment dokumentacji Windowsa na stronie Microsoftu
Fragment dokumentacji Windowsa na stronie Microsoftu© Microsoft

Nie zapominajmy bowiem, że Windows 11 (względem Windowsa 10) ma też stosunkowo wysokie wymagania sprzętowe z obsługą TPM 2.0 na czele. Spora część użytkowników może po prostu nie mieć komputera odpowiedniego do instalacji najnowszego systemu, stąd powolne wdrażanie Jedenastki. Wątpliwości w tym zakresie może rozwiać oficjalne narzędzie PC Health Check.

Uwolnienie Windowsa 11 od sztucznych ograniczeń wydaje się być jednak możliwe i spodziewane, zważywszy na nadchodzącą premierę aktualizacji "Sun Valley 2", czyli w praktyce Windowsa 11 22H2. W przyszłym tygodniu odbywa się konferencja Build 2022, na której spodziewamy się szczegółowych informacji dotyczących daty premiery. Możliwe, że Windows 11 dostanie aktualizację właśnie w przyszłym tygodniu - wstępnie była zapowiadana na "połowę" 2022 roku.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)