Windows 11 przestał zyskiwać użytkowników. Zaskakujące statystyki

Windows 11 przestał zyskiwać użytkowników. Zaskakujące statystyki

Windows 11 nie zyskuje użytkowników zbyt szybko
Windows 11 nie zyskuje użytkowników zbyt szybko
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
Oskar Ziomek
28.04.2022 14:50

Windows 11 działa tylko w 19,7 proc. komputerów ze współczesnymi Windowsami. To zaskakująco niski wynik, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę obiecujący wzrost udziału Windowsa 11 w rynku, który utrzymywał się jeszcze na początku roku.

Powyższe statystyki to dane zebrane przez AdDuplex, a obejmują wszystkie działające w komputerach wersje Windowsa 10 i 11. Zaskoczeniem jest słabnący na sile wzrost liczby użytkowników Windowsa 11. Z danych wynika, że w kwietniu działał tylko w 19,7 proc. analizowanych komputerów, ale już w marcu było to 19,4 proc., a w lutym - 19,3 proc. Od dłuższego czasu przyrost jest więc marginalny.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, co ma na to bezpośredni wypływ. Z jednej strony oczywiste wydaje się znaczenie ograniczeń nakładanych przez Microsoft, który nie pozwala oficjalnie instalować Windowsa 11 w komputerach z potencjalnie problematycznymi konfiguracjami. Z drugiej strony ograniczenia te - według deklaracji producenta - są na bieżąco znoszone, by jak najszybciej wdrażać Windowsa 11 w kolejnych pecetach.

Popularność wersji Windows 10 i 11
Popularność wersji Windows 10 i 11© AdDuplex

Do tego dochodzą jednak stosunkowo wysokie wymagania sprzętowe i drobne problemy, które mogą powodować niechęć do Jedenstaki ze strony części użytkowników Windowsa 10.

Jednym z takich drobiazgów może być brak możliwości przeniesienia paska zadań na boczną krawędź monitora, co dla niektórych jest podstawą wygodnej pracy na co dzień. Takich niuansów jest więcej i być może one także powodują, że część osób woli zostać przy Windows 10 - nawet, jeśli technicznie darmowa aktualizacja jest dla nich dostępna.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (164)