Windows 11 zyska cenne nowości: OCR i rozmywanie tła zdjęć

Windows 11 zyska cenne nowości: OCR i rozmywanie tła zdjęć

Usuwanie tła w aplikacji Zdjęcia
Usuwanie tła w aplikacji Zdjęcia
Źródło zdjęć: © Windows Blog, dobreprogramy
Oskar Ziomek
15.09.2023 08:03

Windows 11 dla testerów zyskuje właśnie dwie istotne funkcje, które docelowo trafią do wszystkich użytkowników. Microsoft zaktualizował systemową aplikację Zdjęcia oraz Narzędzie wycinanie i dodał do nich cenne opcje, których dotychczas tu brakowało. Mowa o rozpoznawaniu tła fotografii oraz tekstu na zrzutach ekranu.

Windows 11 został zaktualizowany na kanałach Dev oraz Canay w programie Insider. Użytkownicy dostali do dyspozycji sporo poprawek, ale wybijają się zwłaszcza nowe funkcje aplikacji Zdjęcia i Narzędzie wycinanie - obydwie to systemowe, darmowe programy dostępne od startu dla każdego. Dzięki nowościom staną się bardziej funkcjonalne i zbliżone do konkurencyjnego oprogramowania.

W Zdjęciach, wzorem zaktualizowanego niedawno Painta, pojawiła się opcja rozpoznawania tła, które później można dodatkowo rozmyć. To prosty sposób na podkreślenie znaczenia obiektów na pierwszym planie. Microsoft zaznacza, że poza automatycznym rozpoznawaniem obiektów, w aplikacji będzie dostępne narzędzie pozwalające poprawić wybrany obszar, jeśli zostanie nieprawidłowo rozpoznany.

Rozmyte tło w Zdjęciach
Rozmyte tło w Zdjęciach© Windows Blog

O ile w Paincie można będzie w ten sposób tylko usunąć tło (i nie wspomina się o poprawianiu obszaru zaznaczenia), tak w Zdjęciach Windowsa 11 użytkownik dostanie do dyspozycji suwak, którym będzie mógł zwiększyć intensywność rozmycia tła. W kontekście fotografii i zmian w Windows 11 warto także dodać, że te przechowywane na dysku OneDrive będzie można od teraz znaleźć w wyszukiwarce, opisując słownie zawartość zdjęcia lub miejsce, gdzie dana fotografia została wykonana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

OCR w Narzędziu wycinanie

Kolejne zmiany w testowym Windows 11 dotyczą systemowego Narzędzia wycinanie służącego do przechwytywania zrzutów ekranu. Począwszy od wersji 11.2308.33.0, Microsoft wprowadza tu opcję rozpoznawania tekstu na zrzutach, czyli OCR. Tekst rozpoznany na kolejnych elementach obrazka można oczywiście swobodnie kopiować i wykorzystać w innym miejscu. Inna nowość to opcja redagowania - pozwoli zamazać fragmenty tekstu zawierające dane osobowe na zrzucie.

Zaznaczanie tekstu w Narzędziu wycinanie
Zaznaczanie tekstu w Narzędziu wycinanie© Windows Blog

Równolegle do zmian w Narzędziu wycinanie, Microsoft wprowadza także nową opcję związaną z aplikacją Łącze z telefonem. Począwszy od wersji 1.23082.123.0 użytkownik zyskuje szybki dostęp do świeżych zdjęć z podłączonego telefonu, które może edytować przy użyciu funkcji właśnie z Narzędzia wycinanie.

Oczywiście trzeba pamiętać, że wszystkich zmian jest więcej, ale co ważniejsze - są one dostępne na razie tylko dla testerów Windows 11 w programie Insider. Oczywiście można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości modyfikacje trafią do wszystkich użytkowników systemu, najpóźniej zapewne wraz z "dużą aktualizacją" Windows 11 23H2, której premiery spodziewamy się w najbliższych tygodniach.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)