Wykiwali amerykański socjal na miliony. Secret Service wykrył oszustów z Nigerii

Wykiwali amerykański socjal na miliony. Secret Service wykrył oszustów z Nigerii

Wykiwali amerykański socjal na miliony. Secret Service wykrył oszustów z Nigerii
26.05.2020 10:38, aktualizacja: 26.05.2020 13:42

W Ameryce – jak zapewne i w wielu innych krajach – ludzie zgłaszają się teraz masowo po zasiłki dla bezrobotnych wynikłe z sytuacji ekonomicznej wokół pandemii koronawirusa. Niestety korzystają na tym także osoby, które zapomogi nie potrzebują. Amerykański Secret Service ujawnił, że w wyniku oszustw internetowych zdefraudowano już miliony dolarów.

Co ciekawe, bezprawnymi "beneficjentami" pieniędzy z amerykańskiego systemu pomocy społecznej okazali się… Nigeryjczycy. I to nie pojedyncze osoby, lecz cała zorganizowana szajka.

Jak dowiodła krajowa agencja wywiadowcza, za wyłudzenia odpowiada między innymi grupa cyberprzestępców zwana Scattered Canary. Jej członkowie składali fałszywe oświadczenia i otrzymywali zapomogi z kilku stanów jednocześnie.

Co więcej, oprócz amerykańskiego "socjalu", wyłudzili także pieniądze z tamtejszej skarbówki. Nie są to małe kwoty, gdyż tygodniowa zapomoga dla bezrobotnych wynosi aż do 600 dolarów, a oprócz niej przysługuje także jednorazowa wypłata 1200 dol.

Secret Service szacuje, że wspomniana organizacja oraz wielu innych oszustów z Nigerii mogło w ten sposób wyłudzić nawet setki milionów dolarów. Jest to tym bardziej kłopotliwe, gdyż poszczególne stany w USA już zaczynają się borykać z problemami finansowymi związanymi z wypłatą zapomóg dla bezrobotnych.

Jak ustaliła agencja wywiadowcza Stanów Zjednoczonych, najczęściej "naciągacze" pobierali pieniądze podszywając się pod osoby, które jeszcze nie zdążyły złożyć swoich wniosków albo robili to w imieniu osób, które nawet nie straciły swojej pracy.

System skarbowy w USA ma specjalną, osobną kategorię na wnioski, w której można podać dodatkowy numer konta i tak właśnie pieniądze spływały do oszustów z Nigerii.

Grupa Scattered Canary wysłała co najmniej 82 wniosków, z czego 30 zostało zaakceptowanych przez skarbówkę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)