Z Voice Access obsłużysz ekran dotykowy bez dotykania

Z Voice Access obsłużysz ekran dotykowy bez dotykania

26.12.2016 14:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Voice Access to aplikacja ułatwiająca obsługę smartfonu z Androidem osobom, które nie mogą lub nie chcą dotykać ekranu. Zamiast tego można używać komend głosowych. W przeciwieństwie do tego, co można zrobić z klasycznym asystentem, Voice Access pozwala używać dowolnej aplikacji przez udawanie, że dotyka odpowiednich miejsc i wykonuje gesty. Trzeba jednak pamiętać, że aplikacja jest dostępna w wersji testowej i nie zawsze będzie zachowywać się prawidłowo.

By korzystać z Voice Access, trzeba włączyć w ustawieniach systemu możliwość sterowania głosem, którą znajdziecie w ułatwieniach dostępu. Aplikacja pozwala używać takich poleceń, jak przejście wstecz, przejście do ekranu domowego, przesunięcie ekranu, dotknięcie „dalej”, pokazanie klawiatury czy wpisywanie tekstu w polach tekstowych. Jej zadaniem nie jest reagowanie na język naturalny i odpowiadanie na pytania, a raczej bezpośrednie imitowanie dotknięć ekranu. Przechodzenie do kolejnych pozycji na liście albo dotykanie odnośników zostało rozwiązane bardzo praktycznie – pokazują się przy nich liczby i wystarczy wypowiedzieć liczbę, by przejść do odnośnika czy pozycji. W ten sposób można nawet pisać, choć rozpoznawanie mowy jest o wiele wygodniejsze, albo zagrać w niektóre gry, o ile nie są zbyt dynamiczne.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na razie komendy działają tylko w języku angielskim, ale aplikacja rozpoznaje podane po polsku liczby i słowa, które można wpisywać w polach tekstowych. Można też uruchamiać aplikacje, regulować głośność, przejrzeć powiadomienia, włączyć WiFi i Bluetooth.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Dostępne polecenia można sprawdzić po wypowiedzeniu „What can I say?” – wtedy wyświetlona zostanie pomoc. Można ją znaleźć także w ustawieniach aplikacji. Ponadto aplikacja na bieżąco pokazuje, jakie słowa rozpoznała. Asystenta można uruchomić dotykając ekran lub z pomocą „OK Google”.

Kiedy takie rozwiązanie może się przydać? Voice Access powstała z myślą o osobach, które dobrze widzą, ale mają trudności z dotykaniem ekranu. Użytkownikom w pełni sprawnym manualnie aplikacja może się przydać w kuchni, przy wykonywaniu różnych prac manualnych albo zimą, gdy lepiej nie zdejmować rękawiczek. Warto przetestować aplikację, ale ponieważ nie jest jeszcze stabilna, trzeba jej wybaczyć potknięcia.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)