Zmiana w telewizji. Niektórzy stracą kanały

Zmiana w telewizji. Niektórzy stracą kanały

Pilot do telewizora
Pilot do telewizora
Źródło zdjęć: © Pexels
19.10.2023 07:59

MUX-3, czyli multipleks naziemny z podstawowymi kanałami Telewizji Polskiej ma przejść do końca 2023 r. na standard DVB-T2 HEVC. Nieoficjalne informacje mówią, że do zmiany dojdzie wcześniej. Posiadacze starych odbiorników stracą więc dostęp do części kanałów.

MUX-3 czeka migracja na nowy standard DVB-T2 HEVC. Jak podaje redakcja serwisu Wirtualne Media, TVP, którego kanały są dostępne na wspomnianym multipleksie, musi dokonać modernizacji do końca 2023 r., ale według nieoficjalnych informacji nie chce czekać tak długo. Proces przeniesienia MUX-3 na standard DVB-T2 HEVC ma odbyć się jeszcze w tym roku.

Jak dowiedziała się redakcja Wirtualnych Mediów, operacja zmiany standardu trzeciego multipleksu została zaplanowana na koniec listopada. Pierwotnie migracja zaplanowana była na pierwszą połowę 2022 r., lecz biorąc pod uwagę, że MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania, podjęto decyzję o wstrzymaniu operacji. Wiązało się to z trwającą na terenie Ukrainy wojną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

MUX-3 - jakie kanały?

W skład MUX-3 wchodzą podstawowe stacje TVP, takie jak TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport oraz TVP Historia. Po jego przeniesieniu na nowy standard, "stare" DVB-T będzie wspierane tylko przez MUX-8, na którym znajdują się kanały Metro, Zoom TV, WP i Nowa TV.

Zmiana standardu nadawania będzie wiązać się z konsekwencjami dla posiadaczy starych telewizorów lub dekoderów. Nie będą one odbierać już kanałów ze wspomnianej listy. Aby możliwe było dalsze odbieranie telewizji, konieczne jest kupienie właściwego dekodera lub nowego telewizora, wspierającego technologię DVB-T2 HEVC.

Zmiana standardu na DVB-T2 HEVC potrwa tydzień

Z nieoficjalnych ustaleń Wirtualnych Mediów wynika, że Telewizja Polska musi jeszcze przeprowadzić przetargi związane z kampanią informacyjną. TVP chce szybko przejść na nowy standard. Migracja ma odbywać się stopniowo, ale proces dla całego kraju ma trwać nie dłużej niż tydzień. Celem Telewizji Polskiej jest zamknięcie go przed okresem Bożego Narodzenia i Nowego Roku, kiedy wiele osób przebywa w domach.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)