784970159 - zablokuj ten numer, jeśli chcesz mieć spokój

Rozmowa telefoniczna
Rozmowa telefoniczna
Źródło zdjęć: © Pixabay

16.04.2022 07:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Męczące telefony o różnych porach, w tygodniu i w weekendy. Tylko tego można spodziewać się po połączeniu z numeru 784970159. Oferta sprzedaży fotowoltaiki jest uciążliwa za każdym razem.

Do tej pory telefony, których myślą przewodnią była fotowoltaika, zazwyczaj były związane z fałszywym programem "Czysty Powiat". Za połączenia odpowiadała spółka Euro Call Center, a rozmówcami były zazwyczaj boty, przedstawiające się jako Klara Sobieraj i Alicja Kołodziej. Numer 784970159 działa nieco inaczej.

Dzwoni z niego Bartłomiej Słowik. Choć trzeba by raczej powiedzieć, że dzwoni bot, który przedstawia się takim nazwiskiem. Tym razem nie nawiązuje już do programu Czysty Powiat, a jedynie pyta, czy słyszeliśmy o nowym programie wsparcia przy budowie instalacji fotowoltaicznej i stara się umówić nas na bezpłatny audyt.

Choć wydawałoby się, że taka rozmowa nie jest niczym groźnym, to należy pamiętać, że nasze dane są bezcenne, a już w tej rozmowie z botem musimy podać ich całkiem sporo. Rozmówca zapyta nas o imię i nazwisko, wiek oraz powiat, w którym mieszkamy.

Jeśli podamy pełen pakiet danych, możemy spodziewać się telefonu ze strony prawdziwego pracownika, który będzie prosił o kolejne dane, jak choćby dokładny adres. Po tej rozmowie zostanie już tylko czekać na wizytę audytora, którego zadaniem jest sprzedanie nam instalacji fotowoltaicznej.

Co ciekawe, po sprawdzeniu opinii na temat numeru 784970159, można przeczytać, że był on wykorzystywany także do innych kampanii, prawdopodobnie także jako bot. Jeden z komentarzy w serwisie Nieznany Numer mówi, że rozmówca przedstawił się jako Krzysztof Wójcik i kontaktował się w sprawie nowego sklepu RTV, a w odpowiedzi na pytania "udaje, że coś mu przerwało i nadal próbuje mówić swoje".

Warto zachować ostrożność podczas wszelkich tego typu rozmów, nawet jeśli nie są one bezpośrednim atakiem na nasze finanse, to utrata danych może w przyszłości zaboleć, choćby w postaci kolejnych nękających telefonów i wiadomości.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)