Blog (24)
Komentarze (1.6k)
Recenzje (0)

Windows i litery dysków

@sgjWindows i litery dysków05.05.2012 18:07

Czytając dzisiaj Podstawowa konfiguracja Debiana, cz.1 natrafiłem na takie stwierdzenie:

W Linux'ie główna partycja systemowa (w przeciwieństwie do Windowsa, nie ma swojej litery dysku, tutaj w ogóle nie ma liter dysku!).

Zapewne większość osób, które to przeczyta się z tym zgodzi. Jest tylko jedno "ale". Litery dysków w Windows są, ale tak naprawdę ich nie ma. Służą one tylko wstecznej zgodności. Windows domyślnie montuje wszystkie dostępne napędy jako kolejne litery. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować dowolny dysk w katalogu podobnie jak ma to miejsce w Linuksie. W tym celu najprościej skorzystać z zarządzania dyskami. Tu można zauważyć, że niemożliwe jest usunięcie litery z partycji systemowej. No tak, została nam jedna litera, ale czy na pewno?

Jeżeli pozbyliśmy się wszystkich niepotrzebnych nam liter pozostała nam jedna główna partycja systemowa oznaczona literą "C". Jaki jest tego efekt? Korzystając z poleceń możemy zapomnieć całkowicie o literach dysków. Skorzystajmy zatem z polecenia "Uruchom", wpisujemy "\" i oto naszym oczom ukazuje się Eksplorator z głównym systemem plików.

W tym miejscu ponownie posłużę się cytatem z wpisu o Debianie:

Po zalogowaniu się do systemu jesteśmy w katalogu /root/ - czyli katalogu domowym najważniejszego użytkownika. Aby przejść do głównej partycji, wklepujemy na klawiaturze: cd .. lub cd / (...) Aby nie śmiecić po całym systemie, znów przejdziemy tam, gdzie byliśmy na początki, czyli do /root/ , w tym celu wpisujemy cd /root/ lub cd root/ Czy zauważyłeś(aś) różnicę między tymi dwoma poleceniami? Niby wydaje się, że to tylko brak znaku / w drugim przykładnie, to tak na prawdę różnica jest ogromna. Pierwsze pocenie zaczyna przechodzić do podkatalogów, licząc od początkowego katalogu partycji, czyli od / , natomiast drugie od bieżącego katalogu, czyli akurat w tym przypadku również / . Celowo dobrałem tak przykład, aby pokazać 2 możliwości, lecz w przyszłości pamiętaj o tym!

Niby podstawy obsługi Linuksa, jednak są to podstawy obsługi każdego systemu. Również Windows, z którego większość osób korzysta na codzień.

Po zalogowaniu do systemu i uruchomieniu wiersza poleceń znajdujemy się z katalogu "C:\Users\[użytkownik]". Ponownie widzimy literkę C. Czemu? Bo tak został napisany wiersz poleceń. Jednak jest ona całkowicie nieprzydatna. Zgodnie z podanym cytatem, aby przejść do głównej partycji wpisujemy

[code=]cd \[/code]

Z polecenia "cd .." również możemy korzystać, jednak z uwagi na lokalizację musielibyśmy użyć go dwa razy. Idąc dalej za przykładem wróćmy do katalogu użytkownika. W tym celu wpisujemy cd \users\[użytkownik]

lub

users\[użytkownik]

Jedyna różnica to użycie w Windows znaku "\" zamiast "/".

Jak widzimy podstawowa obsługa Windows i Linux jest bardzo podobna. Czemu więc tak dużo osób ma problem z Linuksem? Odpowiedź jest prosta. Typowy "klikacz" tak na prawdę nie potrafi obsługiwać nawet Windows.

Windows
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)