reklama

Amerykańska inicjatywa przeciwko cenzurze internetu

Strona główna Aktualności

O autorze

Jedna z amerykańskich agencji rządowych stworzyła projekt omijający mechanizmy cenzurujące Internet. Dzięki inicjatywie miliony osób ma szanse na dotarcie do wcześniej niedostępnych witryn.

Mieszkańcy wielu krajów na świecie wciąż nie mają swobodnego dostępu do zasobów Internetu. W krajach takich jak Chiny, Iran, Wietnam czy Korea Północna stosowane są specjalne mechanizmy filtrujące, które blokują dostęp do licznych witryn globalnej sieci. Do tej pory użytkownicy musieli szukać alternatyw poprzez ukrywanie się za serwerami pośredniczącymi.

Jak informuje Ars Technica, już niedługo osoby przebywające w krajach cenzurujących Internet dostaną nowe, wygodniejsze narzędzie do przeglądania zablokowanych stron. Amerykańska agencja rządowa - Broadcasting Board of Governors - stworzyła projekt o nazwie FOE (Feed Over E-mail). Dzięki niemu użytkownicy będą mogli przeglądać zawartość witryn za pomocą zaszyfrowanych e-maili. Twórcy chwalą się, że ich rozwiązanie pozwala odczytywać wiadomości nawet za pośrednictwem najpopularniejszych systemów mailowych - Google, Yahoo! czy Hotmail. Ponadto narzędzie można zmodyfikować tak, by działało za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Projekt FOE jest obecnie dopracowywany. Niedługo powinny rozpocząć się pierwsze beta testy, które mają zostać zorganizowane w Chinach i Iranie. Jeśli przejdą pomyślnie miliony Internautów zyskają szanse na wolny dostęp do globalnej sieci.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama