Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu: z tymi programami stawisz czoła Wielkiemu Bratu

Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu: z tymi programami stawisz czoła Wielkiemu Bratu

Wikimedia Commons, domena publiczna
Wikimedia Commons, domena publiczna
Oskar Ziomek
12.03.2018 13:26, aktualizacja: 12.03.2018 15:08

Wydawać by się mogło, że w 2018 roku dostępność mediów, a w szczególności Internetu jest już na tyle rozwinięta, że każdy człowiek na Świecie może cieszyć się dostępem do dowolnych treści. Niestety rzeczywistość jest inna i wciąż osoby poszukujące informacji na niektóre tematy, chcące obejrzeć wybrane filmy w Internecie czy też liczące na bezpieczeństwo podczas przesyłania prywatnej korespondencji muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami.

Ponieważ na dziś przypada Światowy Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu, postanowiliśmy pokrótce przedstawić kilka narzędzi, które mogą się przydać w omijaniu wybranych zabezpieczeń i zwiększaniu bezpieczeństwa oraz prywatności. Lista oczywiście nie jest zamknięta. Poniżej znajdziecie tylko propozycje, co nie oznacza, że to jedyne możliwości. Zachęcamy do dzielenia się w komentarzach własnymi sugestiami i doświadczeniem w omijaniu cenzury w Internecie oraz w zakresie często poruszanej przy tej okazji tematyki prywatności i bezpieczeństwa.

Tor Browser Bundle – swobodne przeglądanie Sieci i pobieranie plików

Tor Browser Bundle zapewnia anonimowość i prywatność podczas przeglądania stron internetowych. Użytkownikowi przyporządkowywany jest anonimowy adres IP, który wspomaga ukrywanie prawdziwej tożsamości i dodatkowo zapewnia ochronę przed włamaniem.

Obraz

Poza możliwością dostępu do treści wcześniej niedostępnych, program służy również do ukrywania własnych danych i wszelkich śladów w Internecie. Po połączeniu z siecią Tor, możemy swobodnie przeglądać strony internetowe, a także prowadzić rozmowy przy użyciu komunikatorów.

Aplikacja Tor Browser Bundle dostępna jest do pobrania za pośrednictwem naszego katalogu. Do wyboru wersja dla Windowsa oraz macOS-a.

TunnelBear – VPN pozwalający na dostęp do zablokowanych treści

Kolejne przydatne narzędzie to TunnelBear. Aplikacja tworzy szyfrowane połączenie VPN, dzięki któremu możemy uruchamiać materiały wideo i wszelkie inne treści, nawet jeśli są one niedostępne w kraju, gdzie obecnie przebywamy. Program pozwala więc cieszyć się wszystkimi filmami dostępnymi na YouTube, Dailymotion i w dowolnych serwisach społecznościowych z całego świata. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dzięki wykorzystaniu TunnelBear założyć konto na stronie, która domyślnie nie jest wspierana w Polsce.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Narzędzie pozwala również na zabezpieczenie cennych informacji znajdujących się na komputerze (np. dane do logowania, numer kart kredytowych, zawartość korespondencji elektronicznej), jak również uniemożliwia wyśledzenie aktywności użytkownika na danej witrynie nie tylko przez hakerów, ale i przez reklamodawców, którzy pozyskują dane o internautach.

TunnelBear dostępny jest do pobrania za pośrednictwem naszego katalogu. Do wyboru wersja dla Windowsa, macOS-a, Androida oraz iOS-a.

Signal Private Messenger – komunikator dbający o prywatność

Signal to ceniony przez wielu użytkowników komunikator umożliwiający przeprowadzanie komunikacji tekstowej oraz głosowej, także w grupach. Wszystkie informacje przesłane za pomocą programu zostaną zaszyfrowane. Do rozpoczęcia korzystania z mobilnej aplikacji konieczne jest zweryfikowanie tożsamości za pomocą kodu wysłanego SMS-em. Poidany numer telefonu będzie jednocześnie późniejszym identyfikatorem użytkownika w programie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Signal może być wykorzystywany jako domyślna aplikacja służąca wysyłaniu wiadomości tekstowych. W ustawieniach znajduje się menu pozwalające dostosować do swoich preferencji między innymi powiadomienia czy dodatkowe zabezpieczenia prywatności w formie blokady uruchamiania hasłem czy wyłączenia możliwości zrobienia zrzutu ekranu. Program, z wyjątkiem okna ustawień zaawansowanych, jest dostępny w polskiej wersji językowej.

Signal możecie pobrać za pośrednictwem naszego katalogu. Dostępna jest wersja na Windowsa, macOS-a, dla Androida oraz iOS-a.

ProtonMail – szyfrowana poczta e-mail

Proton Mail to szwajcarska usługa poczty elektronicznej, która zdobyła uznanie użytkowników, bo chroni dane w sposób zaawansowany, oferując m.in. pocztę e-mail, do której dostępu strzegą dwa hasła: jedno do logowania, drugie zaś do odszyfrowania zawartości skrzynki. Producenci deklarują przy tym, że sami nie dysponują sposobem, który pozwoliłby im uzyskać dostęp do danych użytkowników. Wiadomości pocztowe i załączniki w Proton Mail są szyfrowane w sposób end-to-end, z wykorzystaniem OpenPGP.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Usługa dostępna jest jako rozwiązanie webowe, ale również mobilne. Za pomocą aplikacji na smartfony wyślemy i odbierzemy pocztę, uporządkujemy nasze e-maile wg etykiet, wyszukamy interesujące nas wiadomości i skorzystamy z gestów, które pozwalają w łatwy sposób decydować, co dalej stanie się z wybraną wiadomością. Do wyboru mamy dwa gesty: do lewej i do prawej. Możemy przypisać im konkretne opcje, np. oznaczenie maila gwiazdką, odesłanie go do spamu lub przesunięcie do kosza, wreszcie zarchiwizowanie go. Przejrzymy też wersje robocze naszych e-maili, a także książkę z danymi osób, z którymi komunikujemy się za pomocą Proton Maila.

Aplikacja ProtonMail dostępna jest do pobrania za pośrednictwem naszego katalogu. Do wyboru wersja na Androida oraz iOS-a.

Hide Photos, Video-Hide it Pro – ukrywanie zdjęć, filmów i nie tylko na smartfonie z Androidem

Dbającym o prywatność przydać się może aplikacja na Androida, za pomocą której można ukrywać na smartfonie zdjęcia, nagrania wideo, zainstalowane aplikacje, wiadomości oraz wpisy o połączeniach telefonicznych (ukrywanie aplikacji wymaga roota, niektóre inne opcje – dodatkowych wtyczek). Przed użyciem aplikacja poprosi o ustalenie kodu chroniącego dostępu do naszych danych: PIN-u lub hasła. Następnie wskazać będzie trzeba adres e-mail, który powiązany będzie z tworzeniem kopii zapasowej naszych danych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W aplikacji możemy tworzyć foldery do przechowywania zdjęć, filmów oraz muzyki. Możemy przenieść już posiadane pliki do folderów wewnątrz aplikacji, wtedy będą one widoczne tylko wtedy, gdy uruchomimy zostanie program. Aplikacja ma też wbudowany prosty moduł aparatu fotograficznego, za pomocą którego możemy robić zdjęcia, które od razu trafią do folderu wewnątrz programu i będą niewidoczne z zewnątrz.

Aplikacja Hide Photos, Video-Hide it Pro dla Androida dostępna jest do pobrania za pośrednictwem naszego katalogu.

Inną ciekawą metodą ukrywania plików może być stworzenie dodatkowego folderu chronionego hasłem. Wygodnie będzie to zrobić z aplikacją Folder Lock. Wcześniej publikowaliśmy już szczegółowy poradnik jak z niej skorzystać.

Szyfrowanie pamięci w Windowsie i Androidzie

Pozostając w tematyce bezpieczeństwa i prywatności, być może warto pomyśleć również o dodatkowym szyfrowaniu pamięci. W przypadku smartfonów z Androidem odpowiednią opcję znaleźć można w ustawieniach zabezpieczeń. Szyfrowanie może się okazać czasochłonne i pozwala zabezpieczyć (np. w LG G6) kartę pamięci w taki sposób, by można było odczytać jej zawartość wyłącznie w danym telefonie. Wyjęcie karty do innego telefonu czy czytnika spowoduje, że danych nie będzie można odczytać.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Naturalnie zagadnienie szyfrowania dotyczy nie tylko smartfonów. Niemniej istotne jest na komputerach, gdzie jednak do dyspozycji mamy więcej narzędzi i rozwiązań. W Windowsie na przykład skorzystać można z wbudowanego BitLockera, ale także aplikacji trzecich. Ciekawą propozycją może okazać się dostępny dla Windowsa oraz macOS-a program VeraCrypt – zapraszamy do lektury rozbudowanego poradnika objaśniającego jak rozpocząć pracę z tą aplikacją.

Rekonfiguracja DNS

Skuteczna może się również okazać możliwość skonfigurowania połączenia internetowego w taki sposób, aby wykorzystywać serwery DNS udostępniane na przykład przez Google. W systemie Windows należy w tym celu odwiedzić Panel Sterowania, następnie Centrum Sieci i Udostępniania, a później wybrać Zmień ustawienia kart sieciowej.

Teraz należy wybrać połączenie, którego parametry chcemy zmienić, a następnie wejść w jego właściwości z poziomu kontekstowego menu. Następny krok to wybranie zakładki Sieć, a następnie Protokołu internetowego TCP/IP w wersji 4 lub 6 i wybranie Właściwości. Tutaj należy wybrać Zaawansowane i przejść do zakładki DNS. Jeśli na liście zobaczymy jakiekolwiek adresy należy je usunąć i potwierdzić przyciskiem OK.

Następnie zmienić należy wartości w polu Użyj następującego adresu IPv6 (lub IPv4) na następujące:

W przypadku IPv4 na: 8.8.8.8 i/lub 8.8.4.4W przypadku IPv6 na: 2001:4860:48608888 i/lub 2001:4860:48608844

W przypadku IPv6 alternatywą jest również skorzystanie z Google Public DNS64. Po zakończonej konfiguracji należy zrestartować połączenie, którego parametry edytowaliśmy. Nowe ustawienia powinny być już aktywne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)