popularne tematy: windows

Windows i systemy plików. C.D.

O ile mnie pamięć nie myli (a raczej nie myli), Windows jeszcze kilka lat temu miał opory przed zakładaniem / zmianą / usuwaniem partycji na pamięciach flash typu karty pamięci i pendrive.

Nadal nie lubimy konkurencji?

Pomyślałem, że odświeżę sobie wspomnienia. W tym celu do najnowszego stabilnego Win10 Pro podłączyłem pendrive z dwiema partycjami (jedną FAT32, jedną EXT4). Mój system pokazał taki oto komunikat:

Podobną informację mogłem zobaczyć w Windows Explorerze:

A teraz drogie dzieci... kilka słów o sterownikach w Windows (i pingwinie też)

"Użytkownicy mieli przez kilka miesięcy problem w Linuxie z kartami NVidii i określonymi wersjami sterownika. Zawinił kowal, powiesili cygana" - tak mniej więcej można podsumować to, co ostatnio zaserwował nam na tym portalu jeden z kolegów.

Pomyślałem, że napiszę kilka słów na temat sterowników w najlepszym z najlepszych systemie świata.

Jak dobrze wiemy, to co nazywamy dzisiaj Windows 10, powstało jako kolejna iteracja połączonej bazy z dwóch linii oprogramowania, czyli

  • Windows 9x (który to był nadbudówką na DOS-ie) i

Fakenewsy to zło…

W moim poprzednim wpisie pokazałem przykład bezczelnych manipulacji dokonywanych przez jednego z „blogerów” na tym portalu. Wpis tamten miał obejmować znacznie więcej jego tekstów, niestety niesamowicie wielkie natężenie bzdur i manipulacji tam zawartych powodowało rozrastanie się tekstu w nieskończoność aż do znudzenia. Tym razem więc napiszę znacznie krócej i tylko o jednym wpisie.

"Historia pewnego błędu"

W systemie operacyjnym od plików ważniejsze są ikonki czyli jak upada mit profesjonalnego Windows

Niedługo dwadzieścia lat stuknie, odtąd wprowadzono system plików NTFS w wersji 3.1 (zwanej czasem 5.1).

Przypomnijmy sobie czasy, gdy była to nowość - w 2001 oglądaliśmy wydarzenia z 11 września, a Polska nie była nawet w Unii Europejskiej. W tamtym roku zaprezentowano film "Pieniądze to nie wszystko" i sam George W. Bush pofatygował się do Warszawy, uruchomiono TVP24 i narodziła się Wikipedia. Możnaby długo opowiadać o tym zamierzchłych czasach wlepionym w ekrany wnukom...

Projekt Sun Valley coraz śmielej wkracza na desktopy, czyli ciekawe zmiany w testowych kompilacjach Windows 10 o numerach 21322, 21327, 21332, 21337 oraz 21343

Już od jakiegoś czasu wiemy, że Microsoft na ten rok zaplanował odświeżenie interfejsu Windows’a 10, które znane jest pod nazwą Sun Valley. Niestety poskąpiono jakichkolwiek konkretnych informacji, dlatego też na bieżąco, poprzez kompilacje udostępniane w programie Windows Insider, odkrywamy wszelkie zmiany. Jak to zwykle bywa w przypadku takich metamorfoz, użytkownicy podzielili się na dwa skrajne obozy – zadowolonych oraz niezadowolonych.

Czemu dystrybucje GNU/Linux są lepsze od Windowsa

Na fali krytyki jaka to Fedora i całe środowisko Linuksowe jest gorsze od Windowsa, napisane przez jednego z użytkowników Dobreprogramy.pl, chciałbym przedstawić swój punkt widzenia dlaczego to dystrybucje Linuksa są lepsze od Windowsa.

Z góry uprzedzam, że nie będzie to nic wielce odkrywczego. Osoby siedzące w temacie IT i systemów operacyjnych, znają atuty i wady każdego systemu, i potrafią rozsądnie ocenić za i przeciw każdego z nich.

AARD Code, czyli jak Bill Gates wykańczał konkurencję

Jak odnieść sukces? Oczywiście wystarczy wcześniej wstawać, częściej mruczeć i dźwigać większy ciężar. Są jednak osoby, które postanawiają wybrać inną drogę - drogę oszustw. Dzisiaj opowiem krótką historię o tym jak Microsoft wykończył swojego konkurenta - Digital Research.

CP / M

Myślę, że każdy z Was słyszał o MS-DOS, który potocznie nazywa się DOSem. Natomiast o ile ten system był u nas popularny, to wcale nie był jedynym systemem z tej rodziny.

Przegląd styczniowych nowości w testowych odsłonach Windows 10, tj. kompilacje 21286, 21292 i 21296

Na 2021 rok Microsoft zaplanował premierę projektu Sun Valley, który zbliży do siebie Windows 10 i Windows 10X, co z kolei sprawi, że ten pierwszy swoim interfejsem będzie nieco mniej nawiązywał do minionej dekady. Pierwsze tego efekty możemy podziwiać już teraz poprzez program Windows Insider (np. nową animację uruchamiania i zamykania okna), chociaż ciągle są to jedynie pojedyncze elementy. Na ostateczną wersję przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, co najmniej do jesieni, kiedy to zadebiutuje odsłona 21H2.