popularne tematy: windows

Linux — co właściwie mi dał

Przez wiele lat, a przynajmniej dekadę – moim głównym systemem był GNU/Linux. Byłem z niego zadowolony, choć oczywiście nie będę kolorował, że to system idealny. Spełniał jednak potrzeby, używałem na wielu komputerach, namówiłem parę osób do korzystania z niego. W ubiegłym roku porzuciłem jednak Linuksa na rzecz Maka. Przesiadki nie żałuję – prawdę mówiąc zapominam na co dzień, że korzystam w ogóle z macOS.

Program nie jest problemem a użyszkodnik

Stare komputerowe powiedzenie głosi, że problem znajduje się między krzesłem a monitorem. I całkowicie się z nim zgadzam. Odkąd przyszło mi pracować w biurze, codziennie stykam się z tak prozaicznie głupimi problemami, że nie byłem świadom ich egzystencji... a jednak! Po ponad 20 latach korzystania z dobrodziejstw komputerów jestem dosłownie "zakupkowany" (by nie powiedzieć dobitniej) przypadkami, w których deweloper aplikacji nie przewidział jaki element będzie korzystał z jego programu. A naprawdę musiałby się nagimastykować intelektualnie by takowe przewidzieć.

reklama

Pierwsza testowa wersja przyszłorocznego wydania 19H1, czyli Windows 10 w kompilacji 18204

Jakiś czas temu w sieci pojawiła się informacja, iż Microsoft powoli przymierza się do reaktywacji kanału Skip Ahead, a przez to udostępnienia pierwszych kompilacji z nowej gałęzi. W zeszłym tygodniu stało się to faktem, dzięki czemu co bardziej zapaleni Insiderzy weszli w posiadanie wydania oznaczonego numerem 18204.

Hunt: Showdown — wyjątkowo straszna mieszanka od twórców Crysisa

Na wstępie zaznaczę - gra jest ciągle w fazie Early Access, a moje wrażenia z gry są na podstawie ledwie kilku godzin .

Każdy mniej lub bardziej zainteresowany grami kojarzy rewolucyjnego Crysisa oraz firmę Crytek? Studio zabłysnęło głównie dwoma hitami - FarCry oraz wspomnianą Crysis. Obie gry szczyciły się kapitalną i rewolucyjną w wielu aspektach grafiką jak na swoje czasy. Crysis do tej pory potrafi zawstydzić niejedną obecnie wydawaną grę. Następnie były sequele Crysisa - część druga oraz trzecia, graficznie były po prostu bardzo dobre, raczej ewolucyjne.

Szybkie porównanie 1: SoftPerfect RAM Disk vs OSFMount

Jakiś czas temu złożyłem stację roboczą głównie do prac związanych z modelami 3D. 

32 GB zainstalowanej pamięci 10600R to dość spora ilość, której nie jestem w stanie wykorzystać dlatego część postanowiłem przeznaczyć na RAMDisk, który trochę przyspieszył by pracę z rozbudowanymi modelami. 

Wybrałem dwa darmowe, nadal rozwijane programy, które (podobno) nie mają żadnych ograniczeń:

- SoftPerfect RAM Disk 4.0.7

- OSFMount 2.0.1001

reklama

Uzyskujemy lepszą jakość dźwięku i pozycjonowania w grach — wstrzykujemy OpenAL/HRTF przez dsound.dll

Biblioteki Creative Alchemy, dsoal, Inditect Sound, 3D SoundBack, Xear3D EX.

Czyli jak przywrócić efekty dawnej sprzętowej akceleracji audio nadal obecnej części składowej pakietu DirectX - DirectSound za pomocą bibliotek dsound.dll (i wstrzyknąć OpenAL/+HRTF) a także zasadność stosowania tych bibliotek w nowszych tytułach 

Przywracanie EAX w starszych grach + upgrade eax.dll do wersji 4.0 w dowolnym tytule z EAX wersji starszej). Do tego kilka słów o OpenAL, problemach z działaniem, a także odpalaniem HRTF.

Tenda Nova MW6 - czy ma to w ogóle sens?

Słowem wstępu, mieszkam na Śląsku w domu, który ma powierzchnię około 200 m2. Specyfika terytorium, na którym mieszkam (szkody górnicze) wymaga masy najeżenia stropów i ścian różnego rodzaju żelastwem. Konsekwencją tego jest fakt, pokoje są niczym swoiste klatki Faradaya. Odkąd pamiętam miałem ogromny problem z pokryciem sygnałem Wi-Fi całego domu. Nie chciało mi się specjalnie ciągnąć kabli, co w starym domu może być lekko problematyczne. Klasyczne repeatery i wzmacniacze sygnału również zawodziły.

reklama

Oszaleli na punkcie rozwoju Microsoft Edge, czyli Windows 10 w kompilacjach 17711 oraz 17713

W ostatnim wpisie wyraziłem jednoznaczną opinię, iż, jak na swoją niską popularność, Microsoft Edge otrzymuje zbyt dużo uwagi. Powiedziałbym nawet, że reszta elementów traktowana jest trochę po macoszemu, choć może po prostu Microsoft nie ma konkretnych pomysłów na ich rozwój. W każdym razie faktem jest, że w zasadzie w każdym testowym wydaniu wspomniana przeglądarka otrzymuje pakiecik nowości i usprawnień, kiedy reszta systemu wciąż gdzieniegdzie woła o pomstę do nieba.

Zbaczając na chwilę z tematu niniejszego wpisu warto nadmienić, że uaktualnienie Redstone 5

Magix Video Pro X — tak w skrócie

Wśród programów do montażu video rzadko wspomina się o edytorach f-my Magix z rodziny Movie Edit Pro i Video Pro X. Szkoda bo to bardzo ciekawe i dość intuicyjne programy. Na dodatek najdroższa wersja Pro X na tle innych edytorów cenowo wypada dość interesująco. Szczególnie gdy zobaczymy ofertę Vegas-a Pro 15, który obecnie jest w posiadaniu f-my Magix. Generalnie sytuacja jest dość ciekawa. W Pro X od razu dostajemy wszystko za ok 1400 zł. Znowu Vegas Pro został rozbity „na atomy” i w najbardziej rozbudowanej wersji jego cena wynosi już 3400 zł !!! Moim zdaniem przesadzili.