Dzięki staraniom ludzi z xda-developers, Nokie z serii X już mają Google Play

Strona główna Aktualności

O autorze

Zaprezentowane podczas tegorocznego Mobile World Congress nowe Nokie z serii X wzbudziły spore zainteresowanie – i to nie tylko dzięki niezłemu stosunkowi ceny do parametrów technicznych, ale też (a może przede wszystkim) za sprawą zainstalowanej na nich mocno zmodyfikowanej wersji Androida. Nokia, oficjalnie poszukując alternatywy dla starzejącej się platformy Series 40, zaprezentowała urządzenia, które mogą okazać się ciekawą alternatywą dla urządzeń z Windows Phone, przynosząc porównywalny z nimi kafelkowy interfejs użytkownika i integrację z usługami sieciowymi Microsoftu. Co jednak najciekawsze, Nokie X wcale już nie muszą być tym, co zamyślił dla nich producent.

Systemowe oprogramowanie Nokii z serii X powstało na bazie AOSP-a – otwartej platformy stanowiącej rdzeń Androida, na którą składa się jądro Linuksa, rdzenne biblioteki (webkit, libc, OpenGL/ES itp.) i środowisko uruchomieniowe Androida – Dalvik z jego bibliotekami. W teorii ten opensource'owy rdzeń powinien wystarczyć do uruchamiania androidowych aplikacji, w praktyce jednak coraz częściej napotkamy aplikacje, które w tak „skromnym” środowisku się nie uruchomią. To zamierzony efekt prac Google'a, mających na celu przeniesienie licznych systemowych interfejsów Androida z otwartego rdzenia do własnościowego zestawu bibliotek Google Play Services, pomyślanego jako sposób na rozwiązanie problemu fragmentacji systemu. Autorzy aplikacji korzystających z rozprowadzanej przez sklep z aplikacjami klienckiej biblioteki nie muszą się zastanawiać nad tym, czy użytkownik ma starego Androida 2.2, czy nowego 4.4: kompatybilność gwarantowana jest obecnością zestandaryzowanego API.

Oznacza to, że choć w Nokiach X możliwe jest instalowanie aplikacji spoza katalogu producenta, wiele z nich po prostu się nie uruchomi – chyba że w systemie znalazłoby się Google Play z bibliotekami. Umożliwiła to praca dewelopera KashaMalagi z forum xda-developers, który korzystając z exploitu Gandalfa zdołał uzyskać dostęp roota do swojej Nokii X, a następnie zainstalować na niej podstawowy zestaw Aplikacji Google. Potem zostało już tylko zainstalować popularny androidowy launcher Google Now. Opis całego procesu, wraz z linkami do exploitu i paczki z Google Apps, znajdziecie tutaj.

Do tej pory nie złamano jeszcze bootloadera Nokii X, więc na razie nie ma możliwości zainstalowania jakiegoś narzędzia do zarządzania ROM-ami w rodzaju clockworkmoda, ale można sądzić po dużym zainteresowaniu społeczności xda-developers, że dojdzie do tego już niedługo. W ten sposób użytkownicy Nokii X uzyskają możliwość wypisania się z planu Stephena Elopa, który opisywał przecież plan X Nokii jako sposób ominięcia google'owych usług, zastąpienia ich wersjami z Microsoftu.

Sama Nokia zajmuje najwyraźniej ambiwalentną postawę wobec tego, co się stało. 28 lutego na koncie Twittera @nokiadeveloper opublikowano wpis, w którym programiści Nokii zachwycali się posunięciem KashaMalagi i podkreślali, że bardzo lubią xdadevelopers, jednak dzień później już wpisu nie było.

© dobreprogramy

Komentarze