Sklep Google Play ostrzega: "usuń szkodliwą aplikację z telefonu"

Sklep Google Play ostrzega: "usuń szkodliwą aplikację z telefonu"

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
02.04.2022 09:55

Sklep Google Play, wykorzystując mechanizm Play Protect, ostrzega użytkowników Androida o szkodliwości aplikacji Vanced Manager. Google jednoznacznie proponuje usunąć program z telefonu, bo "jest dla niego niebezpieczny".

O szczegółach poinformował serwis 9to5Google. Jak opisuje, informacja o szkodliwości aplikacji Vanced Manager trafia w formie powiadomienia do telefonów wszystkich osób, które mają ją zainstalowaną. Nazwa wskazuje na powiązanie z usuniętą niedawno ze Sklepu Play aplikacją YouTube Vanced i nie jest to przypadek. Vanced Manager to dodatkowy program, który pozwala instalować YouTube Vanced alternatywną metodą.

YouTube Vanced był swego rodzaju alternatywą dla oficjalnej aplikacji YouTube'a. Cechą szczególną było usuwanie na bieżąco reklam poprzedzających filmy, co z pewnością realnie szkodziło Google'owi i negatywnie wpływało na potencjalne zyski ze sprzedaży abonamentów YouTube Premium. Docelowo dalszy rozwój aplikacji został zatrzymany, co w oficjalnym komunikacie uzasadniono "przyczynami prawnymi".

Wiele wskazuje jednak na to, że problemy Vanced Managera niekoniecznie są bezpośrednio powiązane ze sprawą YouTube Vanced. Vanced Manager okazał się bowiem wykorzystywać uprawnienia roota do instalowania aplikacji w smartfonach, a to działanie wbrew zasadom obowiązującym deweloperów aplikacji na Androida.

Przypominamy, że twórcy YouTube Vanced podali, że użytkownicy posiadający już zainstalowaną aplikację w telefonach i dalej chcący z niej korzystać, prawdopodobnie będą to mogli bez problemu robić jeszcze przez około 2 lata.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)