r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Firefox 39: płynniejsza praca na OS X i kolejne funkcje w Hello

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Choć nie udało się uniknąć pewnego opóźnienia, na serwerach Mozilli znaleźć już można 39 wersję przeglądarki Firefox. Zmiany wprowadzone w tej wersji nie są co prawda rewolucyjne, niemniej powinny ucieszyć użytkowników zarówno OS X, jak i Linuksa. Wszyscy skorzystają natomiast na poprawkach błędów, lepszego wsparcia nowych technologii webowych i zwiększonej szybkości działania.

Najnowsze wydanie pokazuje, że Mozilla wciąż wierzy w sukces swojego komunikatora Hello, jaki od jakiegoś czasu jest wbudowany w Firefoksa. W tej odsłonie użytkownicy mogą uruchomić integrację z sieciami społecznościowymi, aby innych do kontaktu zapraszać za pomocą Facebooka, LinkedIn, Twittera i innych platform wspieranych przez przeglądarkę. Choć opcja nie wydaje się szczególnie istotna, może pomóc w dodatkowej promocji Hello, ta jest natomiast potrzebna, aby użytkownicy przekonali się do komunikatora. Osoby korzystające z OS X powinny zauważyć płynniejsze animacje i poprawioną pracę przewijania. Są to efekty prac nad projektem Silk, które trwają już od kilku miesięcy.

Wszystko za sprawą zmian w mechanizmie rysowania interfejsu, który jak do tej pory był silnie rozbity i nie zawsze radził sobie z odpowiednio szybkim działaniem. Dzięki spięciu renderowania z synchronizacją pionową w przeglądarce nie powinny już występować sytuacje, w których jakieś z animacji się zacinają. Użytkownicy zarówno tej platformy, jak i Linuksa mogą cieszyć się z jeszcze jednej zmiany. Mechanizm odpowiedzialny za ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem i phishingiem skanuje już pobierane pliki na tych systemach operacyjnych. Dodatkową ochronę ma zapewnić także usunięcie wsparcia dla połączeń realizowanych za pomocą zapewniającego niewystarczające bezpieczeństwo SSLv3.

r   e   k   l   a   m   a

Nowy Firefox wspiera format Web Open Font Format 2.0, co poprawia zgodność z nowymi technologiami webowymi, umożliwia obsługę fontów skompresowanych i licencjowanych, które nie są dostępne w formatach TrueType lub OpenType. Warto zaznaczyć, że prace nad tym standardem wciąż trwają. Przeglądarka rozszerzyła także obsługę specyfikacji WAI-ARIA, która umożliwia korzystanie z rozbudowanych stron internetowych (np. wyposażonych w elementy działające z zastosowaniem Ajaksa) przez osoby niepełnosprawne. Deweloperzy dodatkowo poprawili zgodność z HTML5 i wbudowane narzędzia dla twórców stron internetowych wprowadzając m.in. Fetch API i obsługę połączeń WebSocket dla hosta lokalnego.

Te same zmiany zaszły również w wersja dla Androida, nie zabrakło również poprawek znalezionych błędów i szybkości działania. Premiera tej wersji miała odbyć się kilka dni temu, ale w ostatniej chwili zgłoszono poważny błąd – w przypadku wielu instancji na Windowsie uruchomienie przeglądarki skutkowało jej awarią. Na szczęście programiści uporali się z tym i możemy już spokojnie korzystać z Firefoksa 39. Przeglądarkę w wersji zarówno desktopowej, jak i dla Androida znajdziecie w bazie aplikacji naszego serwisu.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.