reklama

Firefox Focus na Androidzie: według Mozilli karty zakłócają przeglądanie

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Pomimo lat starań, Mozilla nie zdołała zaistnieć na rynku mobilnym. Udział mobilnego Firefoksa (w jego jedynej dostępnej, androidowej odsłonie) jest bliski 0%. Pewną próbą wyjścia z impasu było stworzenie przeglądarki Firefox Focus. Wydana w zeszłym roku na iOS-a, była w praktyce nakładką na systemowy silnik WebKit, oferując funkcje związane z ochroną prywatności użytkowników. Teraz Focus debiutuje na Androidzie, obiecując wprowadzenie „trybu prywatnego” na wyższy poziom.

Na iOS-ie Firefox Focus szału nie zrobił. Mimo automatycznego śledzenia przez trackery, co miało przynieść znaczące przyspieszenie korzystania z Internetu, w testach wydajności wypadał gorzej niż mobilne Safari. Skromny interfejs użytkownika, brak wsparcia dla podstawowych wręcz funkcji przeglądarki takich jak przeglądanie w kartach czy przechowywanie haseł przełożyły się na średnią ocen 3,7/5.

Z wersją na Androida raczej nie będzie inaczej. Mozilla wyjaśnia, że przeglądarka jest wolna od kart i innych elementów zakłócających przeglądanie. Kto wpadł na pomysł, że karty zakłócają przeglądanie? Pod względem ergonomii tu niczego nie ma: ot wyszukiwarka na ekranie startowym, a potem praktycznie czysty widok strony WWW, z kilkoma podstawowymi funkcjami – udostępnianiem treści i kasowaniem historii.

Mozilla chwali się dodaniem do Focusa na Androida kilku wodotrysków. Są to:

  • Licznik trakerów, który pokazuje liczbę reklam blokowanych na stronie,
  • Wyłącznik blokowania trakerów, który ma rozwiązać problem ze stronami niepoprawnie się ładującymi przy zablokowaniu trakerów
  • Powiadomienia o działaniu w tle, mające przypominać użytkownikowi o usunięciu historii przeglądania.

Testując te funkcje odkryliśmy jeszcze jedną, którą Mozilla się nie chwali – otóż Firefox Focus blokuje możliwość zrobienia zrzutu ekranu, zarówno ze swojego widoku strony, jak i widoku preferencji czy panelu powiadomień.

Firefox Focus jest reklamowany jako idealna zewnętrzna przeglądarka dla linków otwieranych z Facebooka – tak byśmy mogli przeczytać artykuł bez śledzenia, a gdybyśmy się wstydzili tego, co przeczytaliśmy – mogli jednym przyciskiem usunąć historię przeglądania. To chyba jedyne zastosowanie dla aplikacji, która niewiele więcej potrafi, jest właściwie tylko prostą nakładką na komponent Android WebView (bo silnika Gecko tam przecież nie zobaczycie).

Burza w szklance wody? Sami oceńcie. Wersję na Androida znajdziecie w naszej bazie oprogramowania, obok wersji na iOS-a.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama