Foxit Reader 9 to sterowanie klawiaturą, podpowiedzi i widok PDF na małe ekrany

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Foxit Reader ma tylu zwolenników co przeciwników – ten pamiętający jeszcze czasy Windowsa ME darmowy ale niewolny zamiennik Adobe Readera, doczekał się przecież w ciągu lat mocnej konkurencji. Wraz z wydaniem nowe wersji 9.0 na nowo chce zdobyć laur najlepszego programu do wyświetlania dokumentów PDF. Czy skutecznie? Zmiany są widoczne na pierwszy rzut oka, zapraszamy do bliższego przyjrzenia się nowej wersji tej popularnej aplikacji.

Nowa wersja Foxit Readera stawia przede wszystkim na uproszczenie obsługi programu za pomocą tzw. akceleratorów jedno-klawiszowych. Opcja ta jest domyślnie wyłączona w programie (włączymy ją w Plik > Preferencje > Ogólne), ale naprawdę zwiększa wygodę korzystania z programu – z dłonią na klawiaturze możemy błyskawicznie włączać najważniejsze funkcje programu. Przykładowo naciśnięcie H przełącza wskaźnik myszki na rączkę, S włącza zaznaczenie dla adnotacji tekstowej, a Z uruchamia lupę.

By jeszcze bardziej uprościć korzystanie z programu, na Wstążce menu pojawiła się nowa funkcja Powiedz mi co chcesz zrobić. Wystarczy wpisać tam kilka pierwszych liter nazwy funkcji, która kojarzy się z naszą potrzebą, a program podpowie, co może w tej kwestii zaoferować, wyświetlając rozwijaną listę możliwych działań.

Pojawiła się nowa forma Widoku. Nazywa się ona Reflow i całkiem dobrze sprawdza się przy przeglądaniu dokumentów o skomplikowanym formatowaniu. Po jej wybraniu znika podział na kolumny, ukryte zostają panele sterowania, tekst zostaje zawinięty do szerokości okna, dzięki czemu znika konieczność przewijania go w poziomie. Funkcja jest bardzo wygodna, szczególnie gdy pracujemy z tylko jednym wyświetlaczem, musząc jednocześnie pomieścić na ekranie materiały źródłowe i edytor tekstu.

Rozbudowane zostały funkcje komentarzy. Teraz można wygenerować jednym kliknięciem podsumowanie wszystkich komentarzy w dokumencie (Komentarze >Zarządzaj komentarzami > Tworzenie podsumowania komentarzy), a następnie je wyeksportować do pliku tekstowego. Możliwe stało się też formatowanie stylu tekstu komentarzy na żółtych karteczkach oraz ich filtrowanie po autorze oraz stanie.

Zaawansowana wyszukiwarka tekstu pozwala teraz znaleźć wszystkie wystąpienia tekstu nawet częściowo zgodne z wpisanymi słowami kluczowymi, oraz wyszukiwanie według wzorców takich jak numery telefonów, dane czy adresy e-mail – zlokalizowanych według kraju. Niestety Polski tam nie ma. Uproszczono też obsługę skanera, łatwo teraz możemy utworzyć ze skanu nowy dokument PDF albo dołączyć go do istniejących.

Wrosło też bezpieczeństwo programu, m.in. przez wsparcie dla microsoftowego szyfrowania dokumentów IRM i wprowadzenie większej kontroli nad podpisami cyfrowymi, oraz oczywiście całego zbioru łatek bezpieczeństwa na luki wykryte w wersji 8.3.

Wrażenia więc jak najlepsze – przynajmniej jeśli chodzi o tę nową wersję 9.0, którą znajdziecie w naszej bazie oprogramowania na Windowsa. Niestety wersje na Linuksa i macOS-a już tak dobre i rozbudowane nie są.

© dobreprogramy

Komentarze