Google wprowadza ultradźwiękowe sieci pod strzechy, by ułatwić parowanie urządzeń

Google wprowadza ultradźwiękowe sieci pod strzechy, by ułatwić parowanie urządzeń

27.06.2014 15:34

O wykorzystaniu ultradźwięków w bezprzewodowej komunikacjipierwszy raz usłyszeliśmy w nieco paranoicznej historii otajemniczym szkodniku badBIOS.Możliwości tego kanału komunikacji potwierdziliniemieccy badacze, budując akustyczną sieć kratową, pozwalającąw niewykrywalny sposób komunikować się włączonym do niejkomputerom. Teraz pod strzechy sieci akustyczne wprowadza Google,widząc w nich efektywny sposób na wymianę informacji międzyurządzeniami, które znajdują się blisko siebie, a nie korzystająz tych samych sieci radiowych.

Zespół Johna Affakiego, jednego z głównych projektantówChromecasta, miniaturowego odtwarzacza służącego dostrumieniowania mediów z Internetu, stanął przed ciekawymproblemem. Od niedawna aplikacja YouTube pozwala na grupowe tworzenielist odtwarzania – funkcja ta cieszyć się ma sporą popularnościąwśród imprezowiczów, którzy wykorzystując swoje telefony zAndroidem czy iPhony mogą wymieniać się rolą DJ-a.

Obraz

Aby jednak móc sterować Chromecastem, komunikujące się z nimurządzenia musiały być zalogowane do tej samej sieci Wi-Fi, byprzesłać informacje niezbędne do sparowania. Zapewnienie tego wczasie imprezy nie tylko nie jest łatwe, może w ogóle nie byćpożądane. Nie każdy chce udostępniać swoją sieć znajomymznajomych, którzy akurat przyszli na „domówkę”. Potrzebny byłnowy sposób na skomunikowanie ze sobą odtwarzacza z telefonami.

Opracowany w tym celu system wykorzystuje właśnie komunikacjęultradźwiękową. Na początku właściciel Chromecasta musi włączyćw nim obsługę znajdujących się w pobliżu urządzeń. Gdyodtwarzacz otrzyma żądanie dostępu od niezarejestrowanegowcześniej telefonu, przez głośniki telewizora emitowana jestniesłyszalna dla ludzi sekwencja tonów o częstotliwości ponad 20kHz, kodująca w sobie dostępowy PIN. Niesłyszalna dla ludzi –ale wykrywalna przez mikrofon telefonu, który po jej odebraniuparuje się z Chromecastem.

Ultrasonic Networking using the Web Audio API

Rozwiązanie zostało zainspirowane pracąBorisa Smuga, inżyniera Google, który pracował nad sieciamiakustycznymi do wykorzystania w Internecie Przedmiotów i przygotowałm.in. bibliotekę JavaScriptu, pozwalajacą na wymianę danych w tensposób pomiędzy webowymi aplikacjami uruchomionymi na wyposażonychw głośniki i mikrofony urządzeniach. Niewykluczone, że będzie wstanie zastąpić komunikację radiową (czy to przez Bluetootha czyNFC) wszędzie tam, gdzie wymienia się niewielkie ilości danych,np. w operacjach uwierzytelniania czy parowania. Ostatnio podczaskonferencji Google pokazało logowanie się do Chromebooka Pixel pozbliżeniu do niego telefonu z Androidem – i choć niepoinformowano, w jaki sposób się to odbywa, to wykorzystanieultradźwięków miałoby większy sens, niż np. łączności NFC,wciąż spotykanej tylko w droższych modelach telefonów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)