Pełen sukces – i co dalej? Ponad 20% internautów korzysta już z Windowsa 10

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Brawo Microsofcie. Trzeba przyznać, że na ostatniej prostej firma z Redmond zdołała przekroczyć ważną psychologiczną barierę. Z Windowsa 10 korzysta już ponad 20% wszystkich internautów. Z przedstawionych przez firmę Net Applications danych wynika, że wielu tych, którzy do tej pory uparcie trzymali się Windowsa 7, w końcu pogodziło się z rzeczywistością i zdecydowało przejść na Windowsa-jako-Usługę, w postaci darmowego uaktualnienia do Windows 10.

Z danych Net Applications wynika, że z Windowsa 10 korzysta obecnie 21,13% internautów, o niemal 2 punkty procentowe więcej niż miesiąc temu. Najpopularniejszy jest wciąż Windows 7, z wynikiem 47,01%, ale stracił on przez ostatni miesiąc ponad 2 punkty procentowe. Windows 8.1 ma już tylko 7,8% (-0,21 p.proc.). O dziwo wzmocniła się tu pozycja niemożliwego do zaktualizowania Windowsa XP – w lipcu 10,34% (+0,56 p.proc.).

Co do zasady dane te potwierdza główny konkurent Net Applications, czyli StatCounter. Z tych pomiarów wynika, że w lipcu Windows 10 owładnęło 21,28% internautów (+1,36 p.proc.), a Windows 7 trzyma się wciąż 36,79% (-1,42 p.proc.). Przy Windows 8.1 zostało 7,61% użytkowników (-0,28 p.proc.), zaś Windows XP 5,76%.

Nasz rodzimy ranking.pl nie dostarczył jeszcze danych za ostatni tydzień lipca, ale trendy są tu analogiczne. Windows 10 zyskuje, Windows 7 traci szybko, Windows 8.1 traci znacznie wolniej, Windows XP ustąpić nie chce. Warto jednak zwrócić uwagę na jedną ciekawą sprawę: rośnie rola Androida, który dla Gemiusa w generowanym ruchu sieciowym jest już drugim co do popularności systemem operacyjnym, po Windows 7. Ktoś by mógł powiedzieć, że nie można tak porównywać systemów desktopowych i mobilnych, ale najwyraźniej reklamodawcy mają na ten temat inne zdanie.

Możemy Wam jednak powiedzieć co działo się w tych ostatnich dniach darmowego uaktualnienia do Windowsa 10, korzystając ze statystyk naszego serwisu. Wiadomo, że względu na nasz „nowotechnologiczny” profil nie jest to reprezentatywne dla całej populacji internautów, ale wbrew pozorom nie odbiega to wcale tak bardzo od ogólnoświatowych trendów. Powiemy tak – może i Windows 10 jest mocno krytykowany, ale zarazem nie widać dla niego na horyzoncie żadnej alternatywy. W ostatnim tygodniu instalowaliście więc „dziesiątkę” z zapałem.

Tak więc w ostatnim tygodniu lipca z Windowsa 10 korzystało już 27,6% naszych Czytelników, o ponad 2 punkty procentowe więcej, niż tydzień wcześniej. Co ciekawe, nie była to migracja użytkowników „siódemki” – tych przeszło na nowy system raczej niewielu, wciąż niemal 32% użytkowników to konserwatyści. Przede wszystkim zauważyliśmy ruch w segmencie użytkowników Windowsa 8.1 i Windowsa 8, ich zostało już tylko 9,5%. Przy Windowsie XP wiernie trwa 5,9%.

W następnych miesiącach nie spodziewamy się jednak już utrzymania takiego tempa wzrostu dla Windowsa 10. Co prawda gotowi kłamać użytkownicy Windowsa 7 i 8.1 wciąż mogą pozyskać swoje darmowe uaktualnienie za darmo, jednak pewnie niewielu z nich się na to zdecyduje. Co jeszcze Microsoft może zrobić, by podkręcić tempo uaktualnień? Na pewno ograniczanie możliwości administratorów systemu do takich działań trudno zaliczyć.

© dobreprogramy