Znajdź Wi-Fi z mobilną aplikacją Facebooka – i pamiętaj o bezpieczeństwie

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Dla coraz większej liczby ludzi Internet zaczyna się dziś i kończy na Facebooku. Odcięcie od Facebooka oznacza przecież społeczne wykluczenie. Teraz gdy rozpoczynają się wakacje, dla tych wszystkich ludzi wyruszenie w podróż może brzmieć niepokojąco – a co, jeśli skończy się paczka mobilnego Internetu, albo w ogóle nie będzie on działał w miejscu docelowym? Ostatnia aktualizacja mobilnej aplikacji Facebooka na Androida i iOS-a w pewnym stopniu rozwiązuje ten problem, wprowadzając funkcję Znajdź Wi-Fi.

Znajdź Wi-Fi pilotażowo trafiło już do kilku krajów w zeszłym roku. Koncepcja jest prosta: administratorzy miejsc udostępniających otwarte hotspoty (najczęściej będą to restauracje, puby czy dworce) udostępniają informację o nich na swoich stronach w Facebooku. Funkcja w mobilnej aplikacji pozwala znaleźć najbliższe udostępnione w ten sposób punkty dostępowe. Użytkownicy zyskują możliwość łatwego znalezienia Wi-Fi, a firmy – przyciągnięcia nowych klientów, w szczególności turystów.

Aby wyszukać dostępne w okolicy darmowe hotspoty, należy w aplikacji Facebooka wybrać przycisk hamburgera (więcej), a następnie wybrać Aplikacje > Zobacz wszystkie. Tam znajdziemy funkcję Znajdź Wi-Fi („Find Wi-Fi” w anglojęzycznej wersji). Po wyrażeniu zgody na jej aktywację, aplikacja wyświetli listę pobliskich hotspotów, z możliwością pokazania ich na mapie.

Lista zawiera takie informacje jak nazwa firmy, godziny otwarcia i nazwa sieci Wi-Fi. Można odwiedzić bezpośrednio stronę firmy na Facebooku, jak również poprosić o wskazówki dotarcia na miejsce (przez mapy HERE). Rzecz prosta, a niewątpliwie w okresie wakacyjnym bardzo przydatna. Szkoda tylko, że Facebook nie udostępnił informacji o jakości oferowanego Wi-Fi i możliwości oceniania połączenia przez użytkowników – może w następnej wersji?

Oczywiście przypominamy, że korzystanie z otwartych hotspotów może wiązać się z ryzykiem. Nie wiecie, z czym się łączycie, a nieszyfrowane połączenia są do „podsłuchania” przez każdego. Dlatego w miarę możliwości warto korzystać z wirtualnych sieci prywatnych (VPN), szyfrując cały ruch, który mógłby podsłuchać złośliwy operator.

Mobilną aplikację Facebooka znajdziecie w naszej bazie oprogramowania na Androida i iOS-a.

© dobreprogramy