Amerykanie powiedzieli dość. Sankcje wobec rosyjskich hakerów

Rosyjscy hakerzy objęci sankcjami
Rosyjscy hakerzy objęci sankcjami
Źródło zdjęć: © Pexels | Anete Lusina
oprac. KMO

07.09.2023 16:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańskie władze podjęły decyzję o nałożeniu sankcji na jedenastu członków rosyjskiej grupy cyberprzestępczej Trickbot, która jest powiązana z rosyjskimi służbami specjalnymi. Informacja ta została ogłoszona w czwartek. Grupa ta była znana ze swoich działań, które obejmowały ataki na infrastrukturę krytyczną oraz szpitale w czasie trwania pandemii Covid-19. W tym samym czasie, prokuratura postawiła zarzuty dziewięciu hakerom z tej grupy.

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych, który jest odpowiedzialny za finanse, wydał komunikat, w którym poinformował, że sankcje objęły kluczowych członków oraz liderów grupy Trickbot, którzy są powiązani z rosyjskimi służbami specjalnymi.

Rosyjscy hakerzy objęci sankcjami USA

Brian Nelson, wiceminister skarbu, oznajmił: "Stany Zjednoczone są zdeterminowane w wysiłkach, by walczyć z ransomware i odpowiadać na zakłócenia naszej infrastruktury krytycznej". To jest już drugi zestaw restrykcji, które zostały nałożone na tę grupę. Pierwszy zestaw sankcji został wprowadzony w lutym, kiedy to na listę sankcji trafiło siedmiu innych hakerów.

Równocześnie, Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił, że postawił zarzuty dziewięciu członkom grupy Trickbot.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Grupa Trickbot została po raz pierwszy zidentyfikowana w 2016 roku. Początkowo, jej głównym celem była kradzież danych finansowych firm spoza Rosji za pomocą trojana Trickbot. Od tamtej pory, grupa ta rozszerzyła swoją działalność. W 2020 roku, w szczytowym okresie pandemii, grupa ta zasłynęła z serii ataków ransomware na amerykańskie szpitale, które doprowadziły do paraliżu ich systemów. Rosyjscy hakerzy chwalili się łatwością dostępu do sieci szpitali oraz szybkością, z jaką otrzymywali okup od swoich ofiar.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)