Blog (126)
Komentarze (1.5k)
Recenzje (0)

Blogi na dobrychprogramach - Grudzień i 2012 rok (18)

@BananBlogi na dobrychprogramach - Grudzień i 2012 rok (18)16.01.2013 00:31

Jak napisał gowain pod poprzednim podsumowaniem:

Banan jak zawsze dobra robota! A na Sylwestra nie szalej za bardzo :P

no właśnie... Sylwester Sylwestrem, a na Nowy Rok wylądowałem w szpitalu przez co byłem zmuszony przesunąć w czasie podsumowanie. Mam nadzieję, że jego treść podsumowująca ubiegły miesiąc, rok (i nie tylko) zrekompensuje Wam oczekiwanie =)

Chociaż... z drugiej strony w ostatnim podsumowaniu pisałem, że to może się trochę przeciągnąć, tak jakbym coś przeczuwał. A z resztą...

Grudzień - ogółem

Sięgnąłem dalej w historię bloga i wyobraźcie sobie, że przez cały miesiąc wszystkie wpisy trafiają na stronę główną bloga. W grudniu 2009 roku tak właśnie było. Na blogu mieliśmy 22 wpisy, a blogerów było zaledwie szesnastu. Natomiast już w grudniu 2012 roku mieliśmy niemal 300 wpisów i aż 123 blogerów, a średnio na każdego z nich przypadał jeden wpis na głównej. Tak, wiem konkursy i masa blogerów, która może blogować tylko by wygrać =|

W tym miejscu normalnie byłby wykres z liczbą komentarzy, ale to podsumowanie jest specjalne, więc wyjątkowo o komentarzach opowiem w nieco dalszej części wpisu.

Pierwsza trójka blogerów według liczby wpisów

(18/1/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Największą liczbę wpisów opublikował deepone, było ich 14, ale to Shaki81 ma aż 8 wpisów na głównej. Co ciekawe 3 jego wpisy nie trafiły na stronę główną, a jest moderatorem, więc moderatorzy grają fair. To znaczy nie dzieje się to, czego się obawiano, czyli że wszystkie wpisy każdego z moderatorów będą trafiały na główną.

TOP 10 wpisów według liczby komentarzy

(18/1/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Tym razem najwięcej waszych komentarzy zdobył wpis, który napisał Shaki81. Wspomniany wpis należy do serii "Specjalista ds. teleinformatycznych", a w nim autor opisuje pomysł wdrożenia na kilku szpitalnych komputerach jednej z dystrybucji Linuxa.

Głos Ludu

O co w tym chodzi? Bloger, który chociaż raz w ubiegłym miesiącu został wyróżniony w podsumowaniu tygodnia (news) zgłasza się w komentarzach i tworzy listę pięciu wpisów, które jego zdaniem były najlepsze w trwającym miesiącu (styczniu). Jeśli w tym miesiącu napisze jakieś wpisy (bądź wpis), ma za zadanie wytypować najlepszy z nich (jeśli było więcej) i go przedstawić na zakończenie. Wszystko w podobnej formie jak poniżej (z uzasadnieniem) - lub tak jak w poprzednich podsumowaniach.

W poprzednim podsumowaniu do Głosu Ludu zgłosił się gowain:

Grudzień, mimo że to zimowy miesiąc, sprawił, że blogi rozkwitły jak oszalałe :) Jak wiadomo konkurs o Win8 zrobił swoje – wpłynąłem na suchy przestwór oceanu, żeby wyłowić 5 prawdziwych, jak dla mnie, pereł. Kolejność losowa.

1. Naprawa zasilacza do laptopa

Przydatny poradnik napisany przez deepone. Dzięki temu wpisowi, odrobinie szczęścia i umiejętności majsterkowania można zaoszczędzić trochę grosza naprawiając samemu zasilacz.

2. Oddajemy naszego smartphone'a do serwisu, czyli jak to się robi w Polsce (czytaj - jak z telefonu zrobić 'cegłę')

Cała seria wpisów, których autorem jest _tommy_. Warto wiedzieć na jaki "legendarny" serwis uważać i co można zrobić przed oddaniem telefonu na reklamację. Seria idealna "ku przestrodze".

3. Quo vadis, Dobreprogramy?

Wpis, który niejako sprowokował do wypowiedzenia się części Redakcji na temat sytuacji na naszym ukochanym :P portalu - mi osobiście szkoda, że nie ma (tak jak chyba na HZ wspominaliśmy) takiego miejsca na DP, gdzie Redakcja mogłaby informować choćby raz na miesiąc co się dzieje w DP itp.

4. Samsung Galaxy Note 10.1 - wspaniały gadżet... do kuchni

Jak zawsze, niezawodny command-dos w iście swojskim klimacie testuje Galaxy Note 10.1. Nie wiem jak, nie wiem czemu - ale ta recenzja podobała mi się ostatnio najbardziej ze wszystkich :)

5. Porównanie tabletów 7-calowych w cenie do ~1000 zł

Wpis doceniam za to, że autorowi chciało się odwalić kawał dobrej roboty. Potężne i chyba wyczerpujące temat zestawienie tabletów. Kompendium wiedzy dla tych, którzy są akurat na etapie kupna.

Z moich trzech wpisów napisanych w grudniu polecam „Czas na Playbo...oka :) ”, który spotkał się z miłym przyjęciem ze strony czytelników – jak nie braknie sił to będzie coś więcej w tym miesiącu o BlackBerry :)

Na koniec...

oczywiście żartuje mam dla Was jeszcze sporo, mam nadzieję ciekawych danych =)

Ogólnie - od początku bloga i poszczególne lata

Blog dobrychprogramów wystartował 24 sierpnia 2009 roku, a pierwszy wpis o godzinie 21:24 opublikował redaktor TomekB, a jego tytuł to "Witamy na łamach bloga czytelników! :-) ". Krótki blogowy rok na dobrychprogramach zakończył się wtedy na liczbie 93 wpisów czyli jakąś 1/3 tego co napisaliście w ubiegłym miesiącu =P W 2010 roku, dokładnie 18 sierpnia oprych pobił swoim wpisem komentarzowy rekord. Był to wpis "Ubuntu x64 10.04 - Tydzień I - Ostateczna porażka? " i zdobył aż 248 komentarzy. Rok 2010 był pierwszym całym rokiem dla bloga dobrychprogramów i w czasie jego trwania na blogu pojawiło się aż 784 wpisy. Rekord oprycha z 2010 roku musiał czekać aż niespełna rok na pobicie, 27 lipca 2011 roku msnet opublikował wpis pod tytułem "Steam - zachęta do piractwa... ", który tylko nieznacznie poprawił wcześniejszy rekord, bo miał 266 komentarzy. Dwa dni później po opublikowaniu rekordowego wpisu blogera msnet, ja napisałem pierwsze w historii "Blogi na dobrychprogramach - Lipiec ", wyniki w nim zawarte liczyłem za pomocą kartki i długopisu. Dlatego, że spodobała wam się moja idea liczbowego podsumowania miesiąca, to tworze je do dziś dzięki danym od redakcji, a jak na razie od pierwszego podsumowania minęło półtora roku. W 2011 roku liczba wpisów w porównaniu do roku 2010 praktycznie się podwoiła, bo wynosiła ich aż 1550. No i pozostał jeszcze ubiegły, 2012 rok. 15 listopada ubiegłego roku masakra z Microsoftu postanowił opublikować wpis "Windows 8: Fakty i mity ". Tekst pracownika firmy z Redmond pobił wszelkie rekordy pod względem komentarzy uzyskując ich aż 306. Co ciekawe pół roku wcześniej czyli 8 czerwca DjLeo opublikował wpis, który jak dotychczas otrzymał najwięcej komentarzy ze wszystkich wpisów, które nie trafiły na stronę główną bloga. Ten wpis to "Euro2012 - przewodnik kibica " i zdobył 253 komentarzy. W tej kategorii bardziej spodziewałem się, że najwięcej komentarzy będzie miał wpis jednego z założycieli dobrychprogramów, czyli Krogulca ze swoim blogiem o Nokii N9, ale jednak się myliłem, chociaż nie dużo, bo jego wpis jest zaraz na drugim miejscu za tekstem DjLeo i ma 218 komentarzy. W 2012 po raz kolejny, rok po roku został pobity rekord liczby wpisów, było ich aż 2231. Nie da się ukryć, sporo. Kolejny 2013 został rozpoczęty przeze mnie, o godzinie pierwszej w nocy 1 stycznia opublikowałem pierwszy wpis w tym roku "Banan znęca się nad drukarką EPSON XP-205 " czyli kolejna recenzja w mojej serii wpisów. Początek dnia zaczął się wpisem, ale dzień skończył się wstrząśnieniem mózgu i pobytem w Rzeszowskim szpitalu na Chirurgii Dziecięcej. Jeszcze musiałem się tam wlec, bo w Leżajsku nie ma takiego oddziału =(

TOP 10 blogerów według liczby wpisów i według liczby komentarzy w 2012 roku

(18/1/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Dane w tej kwestii dla poprzednich lat podawałem już w poprzednim podsumowaniu roku. Dlatego tym razem zapoznamy się tylko z 10 blogerami, którzy byli najaktywniejszy w 2012 roku pod względem wpisów i 10 blogerów, których wpisy budziły najwięcej emocji.

Jak można zauważyć w czołówce są tylko blogerzy, którzy napisali całkiem sporo wpisów. Różni bywają blogerzy, niektórzy poprzez kilka wpisów, które ruszają drażliwe tematy potrafią zdobyć mnóstwo komentarzy, bywają i tacy, którzy piszą dużo wpisów, a do każdego dostają po kilka komentarzy. Takie grosz do grosza, a będzie kokosza. Wystarczy popatrzeć na tabelkę, żeby nie mieć już większych wątpliwości.

Na pierwszej pozycji uplasował się lucas__ z 1384 komentarzami, tuż za nim na drugim miejscu Shaki81 z 1364 komentarzami, natomiast ja wpadłem na trzecie miejsce na podium z 1175 komentarzami.

Według liczby wpisów pierwsze trzy pozycje zajmują te same osoby, co według liczby komentarzy, ale pozmieniali się trochę miejscami. Tym razem na miejscu pierwszym jest Shaki81 z 60 wpisami w 2012 roku, następnie ja z 57 wpisami i oczywiście lucas__ z 54 wpisami.

Liczba wpisów, komentarzy, blogerów w poszczególnych miesiącach 2012 roku - porównanie

Tym razem chciałbym odświeżyć Wam pamięć i przedstawić pełną liczbę wpisów, komentarzy i blogerów z poszczególnych miesięcy 2012 roku i porównać je ze sobą.

W tabelce można zauważyć jak z roku na rok rosła liczba wpisów, choć zdarzały się wyjątki, ale one tylko potwierdzają regułę. Zerknijmy np. na październik w 2009 było tylko 11 wpisów, a już rok później blogerzy opublikowali 100 wpisów. W 2011 wpisów było wyjątkowo mniej niż w roku 2010, natomiast w 2012 nastąpił wzrost o połowę w stosunku do 2010 roku.

Tym razem wziąłem 4658 wpisów, czyli wszystkie opublikowane od początku istnienia bloga, do końca 2012 roku i ich komentarze posegregowałem od największej do najmniejszej wartości, a następnie zrobiłem wykres.

Na poniższym wykresie (najlepiej przybliżyć klikając w obrazek) możemy zauważyć, że aż połowa wpisów na blogu nie osiąga 10 komentarzy, a zaledwie jakieś 250 wpisów przekracza barierę 50 komentarzy.

Skoro już jesteśmy przy komentarzach, to przygotowałem kolejną tabelkę. No i powiało nudą... miesiąc w miesiąc mamy tendencje wzrostowe, żadnych spadków tylko uśmiechnięta buźka =P

Na początku wpisu opuściłem publikowany przy każdym podsumowaniu wykres słupkowy komentarzy, żeby tym razem pojawił się w pełnej okazałości, czyli ze wszystkimi komentarzami od początku historii bloga.

Na poniższym wykresie można zauważyć spadek liczby komentarzy w stosunku do pozostałych miesięcy zawsze w październiku. Wiecie może czym to jest spowodowane?

Blogerzy również nie próżnują, ba jest nas coraz więcej! Tylko w lutym 2012 roku można zauważyć spadek o ok. 10 blogerów względem analogicznego okresu w roku 2011 ale to tylko pojedyncza wpadka. Najlepsze, że coraz więcej osób chce pisać - w dodatku bardzo dobrze =)

Kiedy publikujemy wpisy - poszczególne lata

Zastanawialiście się może w jaki dzień tygodnia publikujemy najwięcej wpisów?

Jak można zauważyć na powyższych wykresach bardzo często wpisy publikowane są we wtorek. Najwięcej wpisów opublikowanych w ten dzień tygodnia było w 2010 i 2011 roku, a na drugim miejscu w tych latach był poniedziałek. Natomiast w 2009 i 2012 roku najwięcej wpisów było publikowanych w czwartek, a w 2012 również w poniedziałek było sporo. Z powyższych danych można wywnioskować, że publikując w środę, piątek, sobotę i niedzielę mamy szanse, że nasz wpis przeczyta więcej osób.

W takim razie w jaki dzień miesiąca najczęściej publikowane są wpisy?

Na powyższych wykresach można zauważyć, że w poszczególnych latach wpisy były publikowane nie równomiernie. Ciężko jest wskazać zależności, ale gdyby się przyjrzeć to często na początku i w środku miesiąca można wypatrzyć wzmożoną aktywność blogerów.

Pozostał jeszcze podział opublikowanych wpisów według godzin.

W przypadku godzin zależność z każdym rokiem jest taka sama i można ją zobaczyć gołym okiem. Otóż najwięcej wpisów jest publikowanych między godziną 11 a północą. Natomiast od północy do 11 na wykresie można zauważyć "dołek". Najciekawsze jest to, że o 3-4 w nocy blogerzy publikują więcej wpisów niż o 6 rano.

Na zakończenie

Po raz kolejny przepraszam za to, że podsumowanie pojawiło się tak późno. Zapraszam również kolejnych blogerów do zgłaszania się do Głosu Ludu tym razem do podsumowania stycznia, które opublikuję w lutym. Kolejne podsumowanie roku oczywiście za rok. Polecam również newsa na dziesięciolecie portalu, w którym między innymi została podana pierwsza dziesiątka blogerów według wpisów od początku powstania bloga, w kolejności od najaktywniejszego blogera. Pozdrawiam, Banan =)

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.