Chrome wprowadzi kontrolę rodzicielską

Marcin Paterek

20.08.2013 12:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od blisko dwóch lat Google Chrome oferuje możliwość stworzenia kilku kont dla różnych użytkowników korzystających z tej samej przeglądarki, ale jak dotąd brakowało opcji zaawansowanego zarządzania nimi. Wkrótce może się to zmienić — w rozwojowej wersji Canary pojawiła się funkcja tworzenia kont nadzorowanych, którym będzie można niemal dowolnie określić uprawnienia.

Obraz

Funkcja nie została jeszcze w pełni dopracowana, ale już teraz daje dość dobry obraz tego, czego możemy się spodziewać w przyszłości. Użytkownicy nadzorowani póki co nie są połączeni z kontem Google, przez co ustawienia przechowywane są wyłącznie lokalnie i nie ma możliwości synchronizacji ich pomiędzy różnymi urządzeniami. Zakładający konta administrator może przyznać im specjalne „awatary” (podobnie jak dzieje się to w przypadku stabilnej wersji przeglądarki), które wyświetlają się w lewym górnym rogu Chrome, a także jako skrót na pulpicie. Po utworzeniu nowego profilu można szczegółowo określić jego uprawnienia, ale służąca do tego strona na razie nie działa. Nie jest jednak tajemnicą, co się na niej znajdzie — jak podaje Google, administrator będzie mógł zablokować dostęp do konkretnych stron internetowych (lub odwrotnie — udostępnić tylko wybrane), przeglądać historię odwiedzanych serwisów czy decydować o innych ustawieniach przeglądarki. Po założeniu nowego konta, domyślnie nic nie jest blokowane.

Galeria dostępnych awatarów nie różni się od tej, którą już teraz oferuje stabilny Chrome. Kolorowe, przyjazne ikonki mogą jednak sugerować, że opcja kont nadzorowanych tworzona jest z myślą o rodzicach chcących sprawować kontrolę nad tym, do jakich części Internetu mogą zapuścić się ich dzieci. To krok w dobrą stronę, ale koncern ma przed sobą jeszcze sporo pracy. Na nic bowiem zdadzą się takie zabezpieczenia, gdy samo Google poprzez narzędzie Tłumacza pozwala omijać (prawdopodobnie przypadkowo) stworzony przez siebie filtr SafeSearch, blokujący dostęp do pornografii.

Aby móc samodzielnie przetestować konta nadzorowane, w przeglądarce Chrome Canary trzeba uruchomić kartę chrome://flags i aktywować dwie opcje: „Włącz obsługę użytkowników nadzorowanych” oraz „Enable new profile management system”.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)