1 listopada, Wszystkich Świętych. Mapy cmentarzy i internetowe wyszukiwarki grobów

1 listopada, Wszystkich Świętych. Mapy cmentarzy i internetowe wyszukiwarki grobów

1 listopada, Wszystkich Świętych. Mapy cmentarzy i internetowe wyszukiwarki grobów
31.10.2019 07:55, aktualizacja: 31.10.2019 16:53

1 listopada katolicy obchodzą uroczystość Wszystkich Świętych, 2 listopada zaś wypada Dzień Zaduszny, w Polsce zwany także Świętem Zmarłych. To nie tylko czas wspomnień i zadumy, ale też spore wyzwanie logistyczne dla osób, które zdecydują się odwiedzić groby zmarłych członków rodziny i przyjaciół. Większe cmentarze miejskie rozrastają się bardzo szybko i jeśli nie odwiedzasz ich regularnie, możesz mieć spory problem ze znalezieniem konkretnych grobów.

Coraz więcej parafii i urzędów miasta udostępnia bazy grobów online, razem z wyszukiwarkami. Dane są uzupełniane na bieżąco i bazy miejsc pochówku rosną z roku na rok.

Spis treści

  • Wyszukiwarki ogólnopolskie(#polska)
  • Warszawa(#warszawa)
  • Poznań(#poznan)
  • Gdynia, Gdańsk, Sopot(#trojmiasto)
  • Łódź(#lodz)
  • Kraków(#krakow)
  • Szczecin i Koszalin(#szczecin)
  • Wrocław(#wroclaw)

Wyszukiwarki ogólnopolskieW Polsce działa kilka firm, które świadczą usługi inwentaryzacji cmentarzy. Dzięki temu możemy przeszukiwać wiele nekropolii na kilku stronach. Jedną z najpopularniejszych jest Cmentarze24.pl, w której zgromadzone zostały informacje o 754 cmentarzach i 614659 pochówkach (baza jest cyklicznie aktualizowana). Szata graficzna strony trąci myszką, ale spełnia ona swoje zadanie i pozwala odnaleźć cmentarze w wielu miastach. Wyszukiwanie z tej strony uzupełnia nieco nowsza KsięgaZmarłych24.pl, z której pomocą można odnaleźć groby osób pochowanych na kilkuset cmentarzach w polskich miastach.

KsięgaZmarłych24.pl, wyniki wyszukiwania
KsięgaZmarłych24.pl, wyniki wyszukiwania

Drugą wartą uwagi wyszukiwarką jest Grobonet – wygodna wyszukiwarka, zawierająca informacje o ponad 2,5 miliona grobów ze wszystkich województw. Wyniki wyszukiwania są podzielone na województwa, a po przejściu do konkretnego województwa można zobaczyć listę grobów na cmentarzach i oczywiście mapę wskazującą pozycję każdego z nich. Przy niektórych grobach znajdziemy też zdjęcia nagrobków – pod tym względem Grobonet jest znacznie nowocześniejszy niż KsięgaZmarłych24.pl. Warto też dodać, że to Grobonet jest polecaną wyszukiwarką dla cmentarzy w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu, Lublinie, Toruniu, Gdyni, Białymstoku, Suwałkach, Rzeszowie i kilku innych miastach.

  • Grobonet, wyniki wyszukiwania
  • Grobonet, mapa wskazująca położenie grobu
[1/2] Grobonet, wyniki wyszukiwania

Poszukując grobów osób pochowanych w Szczecinku, Głogowie, Ełku i Gubinie można skorzystać z niewielkiej wyszukiwarki Polskie-Cmentarze.pl. Towarzyszyła jej też aplikacja mobilna, ale od jakiegoś czasu nie jest rozwijana i nie spełnia swojego zadania.

Polskie-Cmentarze.pl, wyniki wyszukiwania z cmentarza w Ełku
Polskie-Cmentarze.pl, wyniki wyszukiwania z cmentarza w Ełku

Warto zajrzeć także na mapy dostarczane przez wyszukiwarkę Mogiły.pl. Jej wykonawcy zebrali bazę 408 tys. grobów ze 267 cmentarzy, rozmieszczonych w wielu województwach i diecezjach. Wyniki wyszukiwania z wielu cmentarzy zostały opatrzone zdjęciami nagrobków. Przeszukiwać można bazę całego kraju lub pojedyncze cmentarze.

  • wyniki wyszukiwania na Mogiły.pl
  • Mogiły.pl – mapa diecezji
[1/2] wyniki wyszukiwania na Mogiły.pl

Lista miejsc pochówku z cmentarzy w kilkudziesięciu mniejszych miejscowościach z czterech województw, od Bojanowa do Żytowiecka, została zebrana na stronie webcmentarz.pl. Tu także możemy wyszukiwać nazwiska zmarłych w całej bazie lub tylko w wybranej miejscowości. Baza zawiera ponad 10 milionów wpisów. Po przejściu do wyników wyszukiwania na konkretnym cmentarzu zwykle zostaniemy przekierowani do strony odpowiedniej parafii, zarządzającej nekropolią.

webcmentarz.pl, wyniki wyszukiwania
webcmentarz.pl, wyniki wyszukiwania

Powyższe wyszukiwarki dostarczają szeroką bazę, ale jeśli wiecie, na którym cmentarzu szukać miejsc pochówku, często lepiej skorzystać ze strony konkretnego urządu miasta bądź parafii, zarządzającej nekropolią.

WarszawaW stolicy Polski można skorzystać z kilku baz miejsc pochówku. Jedną z nich znajdziemy na stronie Zarządu Cmentarzy Komunalnych, kierującego Cmentarzem Północnym, Południowym i Wojskowym. Poszukując grobów znanych osób na Powązkach, warto wykorzystać dobrze przygotowaną, interaktywną mapę. Zawiera ona nie tylko dane o rozkładzie grobów, ale też plan miejsc kultu i wiele innych informacji. Niestety wyszukiwarka grobów zawiera dane z tylko kilku cmentarzy.

  • Mapa warszawskich cmentarzy
  • wyniki wyszukiwania w Warszawie
[1/2] Mapa warszawskich cmentarzy

PoznańDla poszukujących miejsc pochówku w Poznaniu przygotowana została aplikacja Sakralny Poznań, dająca możliwość bardzo wygodnego wyszukiwania miejsc pochówku na 20 poznańskich cmentarzach oraz szczegółowe mapy każdego z nich. Do konkretnych kwater można nawigować z pomocą GPS-u w smartfonie. Niestety aplikacja nie jest rozwijana od dłuższego czasu i może sprawiać problemy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

[join][img=Screenshot_2018-10-29-11-02-54-870_com.appchance.g]Jeśli wolicie zaś korzystać z wyszukiwarki w przeglądarce, w Poznaniu można korzystać także z wyszukiwarki na stronie Poznań.pl.

Gdynia, Gdańsk, SopotW Trójmieście można spokojnie korzystać ze wspomnianej wyżej wyszukiwarki Grobonet, przy czym dla Gdyni powstała osobna aplikacja Grobonet Gdynia. By przeszukać 9 cmentarzy w Gdańsku, można skorzystać z wyszukiwarki na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

wyniki wyszukiwania na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni
wyniki wyszukiwania na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni

ŁódźW Łodzi także działa wyszukiwarka grobów na cmentarzach komunalnych. Groby są wskazywane na mapach, z dokładnością do sektora. Szczegółowy adres jest podany na bocznym pasku strony.

  • wyszukiwarka grobów na cmentarzach komunalnych w Łodzi
  • wyniki wyszukiwania w Łodzi
[1/2] wyszukiwarka grobów na cmentarzach komunalnych w Łodzi

Ponadto warto zajrzeć na strony parafii (jak parafia Łódź) i wyszukiwarki ogólnopolskie. Grobonet przygotował też osobną aplikację dla wyszukiwania grobów na cmentarzu w Pabianicach.

KrakówOdwiedzający Kraków mogą skorzystać z aplikacji Cmentarze Kraków, ale wbrew pozorom bliżej jej do przewodnika turystycznego niż wyszukiwarki grobów. Znajdują się w niej mapy cmentarzy i lista atrakcji turystycznych, można w niej skorzystać także z beaconów Bluetooth przy zabytkach.

Jeśli zaś chodzi o wyszukiwanie grobów, można skorzystać z dobrze przygotowanej strony Zarządu Cmentarzy Komunalnych. Wyszukiwarka obsługuje 12 cmentarzy i wskazuje przybliżoną lokalizację grobu na mapie. Warto też zaznaczyć, że to najlepiej przygotowana strona z opisanych dotychczas.

lokalizator grobów, Kraków
lokalizator grobów, Kraków

Na marginesie warto wspomnieć o tym, że Uniwersytet Jagielloński przygotował własną wyszukiwarkę miejsc pochówku związanych z nim naukowców. In Memoriam zawiera listę ponad 1200 profesorów UJ, wraz z krótkimi biografiami i mapami cmentarzy.

Szczecin i KoszalinW województwie zachodniopomorskim można skorzystać z wyszukiwarek ogólnokrajowych, a także dwóch aplikacji, które zasługują na szczególną uwagę. Szczecińskie Cmentarze to wygodna wyszukiwarka mobilna, wskazująca miejsca pochówku na Cmentarzu Centralnym. W Koszalinie zaś przyda się aplikacja Cmentarz Koszalin. Aplikacje są niemal identyczne. Oczywiście Cmentarz Centralny ma też swoją wyszukiwarkę na stronie, podobnie jak Cmentarz Komunalny w Koszalinie, Kołobrzegu i wielu innych miastach.

  • Cmentarz Koszalin – wynik wyszukiwania
  • Szczecińskie Cmentarze – wyniki wyszukiwania
[1/2] Cmentarz Koszalin – wynik wyszukiwania

WrocławDla Wrocławia przygotowana została bardzo prosta wyszukiwarka, pozwalająca odnaleźć groby na podstawie nazwiska na cmentarzu Grabiszyńskim i Osobowickim. Wyniki wyszukiwania podawane są w postaci prostej tabelki z opisem pole-rząd-grób miejsca pochówku, można też wyświetlić prostą mapkę z podświetlonym odpowiednim polem.

wyniki wyszukiwania dla Wrocławia
wyniki wyszukiwania dla Wrocławia

Mam nadzieję, że opisane wyżej aplikacje w jakimś stopniu ułatwią ci poruszanie się po nekropoliach. Nie ma niestety gwarancji, że z ich pomocą znajdziesz każdy grób w Polsce. W bazach brakuje często starszych grobów, problemem są też mniejsze cmentarze. Niestety ani parafie, ani zarządy cmentarzy komunalnych nie prowadzą obecnie centralnej ewidencji kwater.

Na koniec dodam jeszcze, że jeśli wybierasz się w okolice cmentarza samochodem, może ci się przydać aplikacja Yanosik. Ostatnia aktualizacja wprowadziła oznaczenia nekropolii, zmiany w organizacji ruchu w okolicy cmentarzy oraz mapę parkingów. Jeśli zaś zdecydujesz się na jeżdżenie z AutoMapą, możesz mieć ją za darmo na miesiąc dzięki listopadowej promocji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)