Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny: jak znaleźć grób przez internet?

Strona główna Aktualności

O autorze

1 listopada w Kościele Katolickim obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych, 2 listopada zaś w liturgii obchodzony jest Dzień Zaduszny, w Polsce zwany także Świętem Zmarłych.

Tradycyjnie pod koniec października i w pierwszych dniach listopada Polacy odwiedzają groby zmarłych członków rodziny i przyjaciół, ale wiąże się z tym pewne wyzwanie. Większe cmentarze miejskie rozrastają się bardzo szybko, a jeśli nie odwiedzamy ich regularnie, czasami trudno znaleźć na nich konkretne groby. Na szczęście wiele parafii i urzędów miasta udostępnia bazy grobów online, razem z wyszukiwarkami.

Spis treści

Wyszukiwarki ogólnopolskie

W Polsce działa kilka firm, które świadczą usługi inwentaryzacji cmentarzy w wielu miastach. Dzięki temu możemy przeszukiwać wiele cmentarzy na kilku stronach. Jedną z najpopularniejszych jest Cmentarze24.pl, w której zgromadzone zostały informacje o 753 cmentarzach i 614658 pochówkach. Szata graficzna strony trąci myszką, ale spełnia ona swoje zadanie i pozwala odnaleźć cmentarze w wielu miastach. Wyszukiwanie z tej strony uzupełnia nieco nowsza KsięgaZmarłych24.pl, z pomocą której można odnaleźć groby osób pochowanych na kilkuset cmentarzach w polskich miastach.

Drugą wartą uwagi wyszukiwarką jest Grobonet – wygodna wyszukiwarka, zawierająca informacje o ponad 2,5 miliona grobów ze wszystkich województw. Wyniki wyszukiwania są podzielone na województwa, a po przejściu do konkretnego województwa można zobaczyć listę grobów na cmentarzach i oczywiście mapę wskazującą pozycję każdego z nich. Przy niektórych grobach znajdziemy też zdjęcia nagrobków – pod tym względem Grobonet jest znacznie nowocześniejszy, niż KsięgaZmarłych24.pl. Warto też dodać, że to Grobonet jest polecaną wyszukiwarką dla cmentarzy w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu, Lublinie, Toruniu, Gdyni, Białymstoku, Suwałkach, Rzeszowie i kilku innych miastach.

Poszukując grobów osób pochowanych w Szczecinku, Głogowie, Ełku i Gubinie można skorzystać z niewielkiej wyszukiwarki Polskie-Cmentarze.pl. Towarzyszyła jej też aplikacja mobilna, ale od jakiegoś czasu nie jest rozwijana i nie spełnia swojego zadania.

Warto zajrzeć także na mapy dostarczane przez wyszukiwarkę Mogiły.pl. Jej wykonawcy zebrali bazę 264 tys. grobów ze 191 cmentarzy, rozmieszczonych w wielu województwach i diecezjach. Wyniki wyszukiwania z wielu cmentarzy zostały opatrzone zdjęciami nagrobków. Przeszukiwać można bazę całego kraju lub pojedyncze cmentarze.

Lista miejsc pochówku z cmentarzy w kilkudziesięciu mniejszych miejscowościach z czterech województw, od Bojanowa do Żytowiecka, została zebrana na stronie webcmentarz.pl. Tu także możemy wyszukiwać nazwiska zmarłych w całej bazie lub tylko w wybranej miejscowości. Baza zawiera ponad 10 milionów wpisów. Po przejściu do wyników wyszukiwania na konkretnym cmentarzu zwykle zostaniemy przekierowani do strony odpowiedniej parafii, zarządzającej nekropolią.

Powyższe wyszukiwarki dostarczają szeroką bazę, ale jeśli wiecie, na którym cmentarzu szukać miejsc pochówku, często lepiej skorzystać ze strony konkretnego urządu miasta bądź parafii, zarządzającej nekropolią.

Warszawa

W stolicy Polski można skorzystać z kilku baz miejsc pochówku. Jedną z nich znajdziemy na stronie Zarządu Cmentarzy Komunalnych, kierującego Cmentarzem Północnym, Południowym i Wojskowym. Poszukując grobów znanych osób na Powązkach zaś warto wykorzystać dobrze przygotowaną, interaktywną mapę. Zawiera ona nie tylko dane o rozkładzie grobów, ale też plan miejsc kultu i wiele innych informacji. Niestety wyszukiwarka grobów zawiera dane z tylko kilku cmentarzy.

Poznań

Dla poszukujących miejsc pochówku w Poznaniu przygotowana została aplikacja Sakralny Poznań, dająca możliwość bardzo wygodnego wyszukiwania miejsc pochówku na 20 poznańskich cmentarzach oraz szczegółowe mapy każdego z nich. Do konkretnych kwater można nawigować z pomocą GPS-u w smartfonie.

Jeśli wolicie zaś korzystać z wyszukiwarki w przeglądarce, w Poznaniu można korzystać także z wyszukiwarki na stronie Poznań.pl.

Gdynia, Gdańsk, Sopot

W Trójmieście można spokojnie korzystać z wspomnianej wyżej wyszukiwarki Grobonet, przy czym dla Gdyni powstała osobna aplikacja Grobonet Gdynia. By przeszukać 9 cmentarzy w Gdańsku zaś można skorzystać z wyszukiwarki na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Łódź

W Łodzi także działa wyszukiwarka grobów na cmentarzach komunalnych. Groby są wskazywane na mapach, z dokładnością do sektora. Szczegółowy adres jest podany na bocznym pasku strony.

Ponadto warto zajrzeć na strony parafii (jak parafia Łódź) i wyszukiwarki ogólnopolskie. Grobonet przygotował też osobną aplikację dla wyszukiwania grobów na cmentarzu w Pabianicach.

Kraków

Odwiedzający Kraków mogą skorzystać z aplikacji Cmentarze Kraków, ale wbrew pozorom bliżej jej do przewodnika turystycznego niż wyszukiwarki grobów. Znajdują się w niej mapy cmentarzy i lista atrakcji turystycznych, można w niej skorzystać także z beaconów Bluetooth przy zabytkach.

Jeśli zaś chodzi o wyszukiwanie grobów, można skorzystać z dobrze przygotowanej strony Zarządu Cmentarzy Komunalnych. Wyszukiwarka obsługuje 12 cmentarzy i wskazuje przybliżoną lokalizację grobu na mapie. Warto też zaznaczyć, że to najlepiej przygotowana strona z opisanych dotychczas.

Na marginesie warto wspomnieć o tym, że Uniwersytet Jagielloński przygotował własną wyszukiwarkę miejsc pochówku związanych z nim naukowców. In Memoriam zawiera listę ponad 1200 profesorów UJ, wraz z krótkimi biografiami i mapami cmentarzy.

Szczecin i Koszalin

W województwie zachodniopomorskim można skorzystać z wyszukiwarek ogólnokrajowych, a także dwóch aplikacji, które zasługują na szczególną uwagę. Szczecińskie Cmentarze to wygodna wyszukiwarka mobilna, wskazująca miejsca pochówku na Cmentarzu Centralnym. W Koszalinie zaś przyda się aplikacja Cmentarz Koszalin. Aplikacje są niemal identyczne. Oczywiście Cmentarz Centralny ma też swoją wyszukiwarkę na stronie, podobnie jak Cmentarz Komunalny w Koszalinie, Kołobrzegu i wielu innych miastach.

Wrocław

Dla Wrocławia przygotowana została bardzo prosta wyszukiwarka, pozwalająca odnaleźć groby na podstawie nazwiska na cmentarzu Grabiszyńskim i Osobowickim. Wyniki wyszukiwania podawane są w postaci prostej tabelki z opisem pole-rząd-grób miejsca pochówku, można też wyświetlić prostą mapkę z podświetlonym odpowiednim polem.

Dzięki tym narzędziom wyszukiwanie miejsc pochówku jest łatwiejsze i może oszczędzić czas odwiedzających. Nie ma niestety gwarancji, że z ich pomocą znajdziemy każdy grób w Polsce. Niestety ani parafie, ani zarządy cmentarzy komunalnych nie prowadzą centralnej ewidencji kwater.

© dobreprogramy