Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów

Wojciech Cybulski

15.01.2012 22:58, aktual.: 16.01.2012 01:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bezpieczeństwo w sieciach bezprzewodowych, mobilne systemy operacyjne i serwery - to tylko niektóre z tematów poruszanych przez naszych blogerów. Zapraszamy do przeglądu bloga dobrychprogramów.

Prowadzenie portalu takiego jak dobreprogramy stawia przed administratorami szereg coraz to nowych wyzwań. Jak możemy przeczytać w najnowszym wpisie Docenta, problemem są nie tylko spektakularne awarie lecz również takie drobnostki, jak tajemnicze kurczenie się wolnego miejsca na wirtualnych partycjach serwera. Co tym razem było przyczyną kłopotów? Odpowiedź w tekście Dlaczego IIS zjada dysk?. Pozostając przy tematyce portalu polecamy wpis Banana podsumowujący aktywność naszych blogerów w grudniu i w całym minionym roku. Dowiecie się z niego między innymi, który użytkownik napisał największą ilość tekstów, oraz jak aktywność blogowiczów rozkładała się na poszczególne miesiące 2011 roku.

Tradycyjnie już w naszym podsumowaniu blogów przewija się temat telefonów komórkowych, czego świetnym przykładem jest najnowsza recenzja prostej Nokii C3-01 autorstwa darkseer. Właściciele tańszych smartfonów z systemem Bada powinni natomiast zainteresować się recenzją jego najnowszej odmiany tego systemu - Bada OS 2.0 - wgranej przez użytkownika zybartek na Samsunga Wave S8500. Warto pamiętać, że już wkrótce Bada OS prawdopodobnie zniknie z rynku mobilnych systemów operacyjnych, zostanie bowiem połączony z Tizenem, spadkobiercę MeeGo. O Tizenie zaś szerzej przeczytacie w najnowszym wpisie użytkownika lucas__. A jak wygląda tworzenie aplikacji na poszczególne systemy mobilne? Postanowił to sprawdzić zielu84 - jego zmagania z poradnikami, kompilatorami i całą resztą złożyły się na ciekawy tekst Jak to dotnetowiec próbuje napisać coś pod Androidem.

Umiejętność programowania może się przydać nie tylko podczas pisania własnych aplikacji na telefon. margo.net wykorzystała tę wiedzę do... napisania własnej, prostej przeglądarki internetowej. Wart uwagi jest także felieton Niskie progi PHP, w którym molexor zastanawia się, jaką wiedzę powinien posiadać deweloper, by móc określać się mianem programisty PHP. Z tworzeniem oprogramowania nierozerwalnie związana jest kwestia bezpieczeństwa tworzonych rozwiązań. O tym, że nawet z pozoru bezpieczne protokoły i mechanizmy mogą okazać się wadliwe, przekonali się ostatnio właściciele routerów z WPS (Wi-Fi Protected Setup). Niedawno odkryto bowiem lukę w urządzeniach sieciowych, która wykorzystuje właśnie standard WPS. Więcej informacji o problemie znajdziecie we wpisie WPS - poważne zagrożenie dla naszej sieci WiFi autorstwa GBM. Wart uwagi jest także tekst UAC w Windows 7 - dodajemy wyjątki, w którym januszek wyjaśnia, jak wygodnie korzystać z mechanizmu kontroli konta użytkownika.

Już w maju wielu naszych użytkowników czeka egzamin dojrzałości. Tegoroczni maturzyści powinni zapoznać się z tekstem O edukacji..., w którym Draqun opisuje doświadczenia wielu osób studiujących informatykę na polskich uczelniach. Czy 5 lat studiów wystarczy, by móc aktywnie włączyć się w rozwój środowiska KDE lub jako podwładny Marka Shuttlewortha pracować nad przeniesieniem Ubuntu na telewizory? A może dzięki wielu miesiącom spędzonym na politechnice opanujemy sztukę naprawiania układów BGA? Na koniec polecamy wpis Jak wygląda JPEG po 100 000 rekompresji?, z którego dowiemy się, jaki wpływ na grafikę ma powtarzany tysiące razy proces otwierania i zapisywania tego samego obrazka do formatu JPEG. Warto także zapoznać się z publikacją użytkownika januszek, która uświadomi nam, że mechanizm kompresji JPEG może znacząco różnić się w zależności od aplikacji, w której ją przeprowadzamy. Zapraszamy do lektury!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (9)